Ayağınızı yere sağlam basın

Toplumda sporcu hastalığı olarak bilinen menisküs yırtılmasının, sadece sporcularda değil herkeste görülebildiği belirtiliyor


Toplumda sporcu hastalığı olarak bilinen menisküs yırtılmasının, sadece sporcularda değil herkeste görülebildiği belirtiliyor.
Ankara Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Kemal Us, menisküslerin, diz ekleminin normal hareketleri olan arkaya bükülme ya da öne uzanma halinde zarar görmediğini, zararın kaval kemiğinin yere sabit olduğu durumlarda ortaya çıktığını anlattı.
Bu tür durumlarda üstteki uyluk kemiği ve gövdenin ani bir şekilde dönmesinin menisküslerde yırtılmaya neden olduğunu ifade eden Us, “İçe ve dışa dönme hareketleri, belli bir sınır içerisinde tolere edilebilir. O sınırların dışına çıkılması yırtılmalara neden olur” dedi.
Menisküs yırtığının herkeste görülebileceğini ifade eden Us, “Halkımız bazen, şikayetini ‘Menisküs oldum’ diye ifade eder. Halbuki menisküs herkeste vardır, önemli olan menisküsleri yırtmamak. Çünkü yırtıldığı zaman dizde problemler başlıyor” diye konuştu. Us’a göre menisküs yırtıklarının çocuklarda görülmesi nadir bir durum. Orta ve ileri yaşlarda ise kilo alma, eklem, kemik ve kıkırdaklarda bozulma başlaması nedeniyle görülüyor.
Arabaya binerken bile
Ayak sabitken gövdenin dönmesine yol açacak hareketlerden kaçınmak, menisküs yırtıklarını engelmenin başlıca yolu. Us, “Günlük hayatta bu hareketi farkından olmadan yaptığımız oluyor. Özellikle dizler çömelmiş pozisyondayken yer silmek, aynı vaziyetteyken uzun süre iş yapmak, çok sakıncalı. Otomobile binip inerken bunu yapıyoruz. Arabaya binerken bir ayak yerde kalıyor, diğer ayağı içeriye atıyoruz ve o sırada dışarıda kalan ayağın üzerinde dönüyoruz. Önce arabanın koltuğuna yanlamasına oturun, ayaklarınızı kalçalar üzerinde çevirip otomobilin içine alın. Arabadan inerken de tam tersini yapın” önerisinde bulundu. Ters bir hareket sonrasında dizde birdenbire ortaya çıkan ağrı, şişme, hareketlerin kısıtlanması varsa menisküs yırtığı aklanıza gelebilir. Ancak Us, her menisküs yırtığının ameliyat anlamına gelmediğini söylüyor.
Menisküs ameliyatı geçiren kişilerin ise egzersiz yapma konusunda özen göstermesi gerektiğini hatırlatan Us, ameliyatlı hastanın, sporcu da olsa normal vatandaş da olsa çok yoğun egzersizlerle kaslarını güçlendirmesi gerektiğini aktardı. (Ankara/AA)
www.evrensel.net