Castro’dan İngiliz denizaltılarına salvo

Küba lideri Fidel Castro, İngiltere’nin ürettiği yeni nesil nükleer denizaltıları eleştirerek, “bu denizaltıların İngiltere’nin prestijinin kalan son parçalarını da yok edeceğini” söyledi.


Küba lideri Fidel Castro, İngiltere’nin ürettiği yeni nesil nükleer denizaltıları eleştirerek, “bu denizaltıların İngiltere’nin prestijinin kalan son parçalarını da yok edeceğini” söyledi. Castro, radyo ile televizyondan da yayımlanan ve resmi basında manşetten verilen konuşmasında, ilki 8 Haziran’da denize açılacak “Astute” sınıfı 3 denizaltıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Hesaplamalara göre 3 denizaltının maliyetinin 7.5 milyar dolar (yaklaşık 10 milyar YTL) olduğuna dikkat çeken ve denizaltıların maliyetinin öngörülenden daha fazla olacağını belirten Castro, “İngilizlerin marifeti” ifadesini kullandı.
Castro, “İngiltere’nin zeki ve güçlü insanları, şüphesiz bununla gurur duymayacaktır. İngiltere’nin eski Başbakanı Winston Churchill, ‘Bismarck’ı batırın’ demişti. Bugün de İngiltere Başbakanı Tony Blair, ‘İngiltere’nin prestijinden geriye kalanı batırın’ diyor. İşte bu mükemmel denizaltılar, ya buna ya da insan türünün yok olmasına neden olacak” dedi. Denizaltılara harcanan parayla 75 bin doktor yetiştirilebileceğini söyleyen Castro, Küba’nın şu an diğer ülkelerden gelen onbinlerce genci doktor olarak yetiştirdiğini hatırlattı.
İngiliz BAE Systems tarafından inşa edilen denizaltılar, ihtiyacı olan havayı ve suyu kendisi üretiyor, su yüzüne çıkmadan tüm dünyayı dolaşabiliyor. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net