Sultanbeyli Cemevi'ne AKP'den yeni dava

5 yıl önce Sultanbeyli'de yaşayan Alevi halkın kendi inançları gereği ibadet edecekleri bir cemevi inşa etmek istemeleriyle başlayan ve hakkında birçok dava açılmasına karşı hepsinden beraat eden Sultanbeyli Cemevi inşaatına, AKP'li belediye tarafından yeni bir dava açıldı.


5 yıl önce Sultanbeyli'de yaşayan Alevi halkın kendi inançları gereği ibadet edecekleri bir cemevi inşa etmek istemeleriyle başlayan ve hakkında birçok dava açılmasına karşı hepsinden beraat eden Sultanbeyli Cemevi inşaatına, AKP'li belediye tarafından yeni bir dava açıldı. Taksim Meydanı’nda basın açıklaması yapan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Sultanbeyli Şubesi ise Cemevi inşaatına hız vereceklerini açıkladı.
Sultanbeyli'de 144 Cami olmasına rağmen, bir tek cemevinin yapılmasına tahammül edilemediğini belirten Dernek Başkanı Sadegül Çavuş, yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi: "İstanbul'da tek kaçak yapı Sultanbeyli Cemevi değildir. Varsa örneklerini bilmek istiyoruz. Milletvekillerinin, bakanların, bürokratların, zenginlerin sahip olduğu kaçak villaları yıkın önce. Biliyoruz yıkmazsınız, yıkamazsınız. Çünkü onlar sizin. Sizin olduğunda bir sorun yok ama halkın iki göz gecekondusu söz konusu olduğunda, ilk aklınıza gelen yıkmak oluyor." Halen devam etmekte olan cemevi inşaatının bir an önce bitmesi için çalışmalarına hız vereceklerini ifade eden Çavuş, herkesi dayanışma amacıyla 27 Mayıs 2007 tarihinde, İnönü Stadı'nda gerçekleştirecekleri şenliğe çağırdı. (İstanbul/EVRENSEL)
www.evrensel.net