Fotoğraf: Evrensel

Linçe seyirci kalan yetkililer istifa etmeli

İnsan Hakları Derneği (İHD), Sorgun’da geçekleşen linç girişimlerini engelleyemeyen ve saldırganları mazur gösteren Yozgat Valisi ve Sorgun Kaymakamı’nı istifa etmeye çağırdı.


İnsan Hakları Derneği (İHD), Sorgun’da geçekleşen linç girişimlerini engelleyemeyen ve saldırganları mazur gösteren Yozgat Valisi ve Sorgun Kaymakamı’nı istifa etmeye çağırdı.
İHD’den yapılan yazılı açıklamada, Sorgun’da “fuhuş yaptıkları” gerekçesiyle yapılmak istenen linç girişimlerinin ve saldırıların organize gruplar tarafından gerçekleştirildiği, ancak saldırganlara karşı önlem alınmamış olduğu belirtildi. Saldırganların toplanmalarına ve saldırıyı gerçekleştirmelerine göz yumulduğuna dikkat çekilen açıklamada, Yozgat Valisi’nin ve Sorgun Kaymakamı’nın da saldırganları “tahrik olmuş vatandaşlar” olarak tanımladığı kaydedildi. Yapılan saldırının hiçbir bahaneye sarılarak mazur gösterilmeyeceği ifade edilerek, “Hiç kimsenin kendini, güvenlik güçlerinin, Cumhuriyet Savcısı’nın ya da mahkemelerin yerine koyarak cezalandırma girişiminde bulunma hakkı yoktur” denildi.
Halkın güvenliğini sağlamakla yükümlü olan yöneticilerin, saldırıları mazur göstermeye çalışmasının vahim olduğu dile getirilen açıklamada, İçişleri Bakanlığı’nın idari soruşturma başlatmasının olumlu olduğu ancak yalnız güvenlik güçleri değil, mülki idari amirlerinin de soruşturma kapsamına alınması istendi.
Müfettiş gönderildi
Öte yandan Sorgun’da önceki gün meydana gelen olayları incelemek üzere iki polis başmüfettişi görevlendirildi.
İçişleri Bakanlığı’nın görevlendirdiği Emniyet Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu Başkanlığı’ndan iki polis başmüfettişi olayları incelemek üzere Sorgun’a gitti.
Müfettişler, önceki gün “fuhuş yaptıkları” iddia edilen bazı kişilerin evlerinin yakılmasının ardından meydana gelen olaylarla ilgili incelemelerde bulunacaklar. Müfettişler hazırlayacakları raporu İçişleri Bakanlığı’na sunacaklar. (Ankara/EVRENSEL)
www.evrensel.net