Kadınlar öykülere yaratıcılıklarını ekledi

Petrol-İş Sendikası’nın kadınları yazmaya teşvik etmek amacıyla düzenlendiği “Petrol-İş Kadın Dergisi Kadın Öyküleri Yarışması”nın sonuçları açıklandı


Petrol-İş Sendikası’nın kadınları yazmaya teşvik etmek amacıyla düzenlendiği “Petrol-İş Kadın Dergisi Kadın Öyküleri Yarışması”nın sonuçları açıklandı.
Birincilik ödülüne “Fadime Hanımın Işığı” adlı öyküsüyle Bursa’dan katılan Serap Gökalp, ikincilik ödülüne Almanya’nın Hannover kentinden “Variyola” isimli öyküsüyle katılan Kadriye Bakşi, üçüncülük ödülüne de “Kendi Tabutunu Taşıyanlar” öyküsüyle Hamide Gönen layık görüldü. “Melamin Tabaklar” adlı öyküyle Nazmiye Demiroğlu, “Sukut-u Meryem” adlı öyküyle Gülbeyaz Karakuş, “Ciğer Kokusu” isimli öyküyle Hande Baba bu yılki teşvik ödülünün sahibi oldular. Ödüllü öykülerle birlikte jüri üyelerinin yayınlanmaya değer bulduğu öykülerden oluşan bir kitap hazırlanacak. Ödül Töreni 29 Mayıs Salı günü 19.00’da Taxim Hill Otel’de yapılacak.
345 kadın katıldı
Amacını kadınları yazmak konusunda yüreklendirmek, emeği ile geçinen kadınların da edebiyata yansıtılabilecek gerçekliklerinin olduğunu göstererek, kadınları edebiyat içinde de görünür kılmak olarak tanımlayan yarışmaya çok sayıda katılım olmuştu. Yarışmaya Türkiye’nin her bölgesinden ve yurtdışından 345 kadın, 498 hikaye ile katıldı. Adana’dan Samsun’a, Siirt’ten, Diyarbakır’a, İzmir’e, Anamur’dan Lüleburgaz’a kadar pek çok kentten, kasabadan, köyden hikayelerin gönderildiği yarışmaya cezaevlerindeki kadın tutuklulardan da katılım olmuştu. Petrol-İş Sendikası tarafında yapılan yazılı açıklamada Gazeteci-Yazar Berat Günçıkan, Gazeteci-Yazar Handan Koç, Yazar Jaklin Çelik, Yazar Latife Tekin, Üniversite Öğretim Üyesi Saliha Paker, Şair-Yazar Sennur Sezer, Sendikacı Yaşar Seyman’dan oluşan jüri üyelerinin öykü sayısının fazlalığı nedeniyle zor günler yaşadığı belirtilerek şu ifadelere yer verildi: “Öyküler arasında el yazısı ile yazılanlar, internet cafelerde yazdırılanlar da vardı. Kadınlar, kendilerine özgü yaratıcılıklarını da eklemişlerdi öykülerine. El yazısı ile kaleme alınmış öykülerden birinde sayfalar birbirlerine dikiş iğnesi ile tutturulmuştu. Kadınların bazıları ise çocuklarının okul defterlerine öykülerini yazmışlardı. Kimi öyküler tasarım harikası kapaklarla süslenmişler.” (KÜLTÜR SERVİSİ)
www.evrensel.net