Plastik 100 yaşında

Günlük yaşamın vazgeçilmez malzemesi, aynı zamanda çevre kirliliğinin baş oyuncularından plastik, 100. yaşını kutluyor.


Günlük yaşamın vazgeçilmez malzemesi, aynı zamanda çevre kirliliğinin baş oyuncularından plastik, 100. yaşını kutluyor. Londra'daki Bilimler Müzesi de, dünyanın ilk sentetik malzemesi plastiğin icat edilmesinin 100. yıldönümünü kutlamak amacıyla, Ocak 2009'a kadar sürecek özel bir serginin açılışını yaptı.
Belçika kökenli Amerikalı kimyacı Leo Baekeland bilimsel adı fenol-formaldehit polimer resin olan bakaliti 1907'de icat ettiğinde, bu materyalin bu kadar değişik türünün üretilebileceğini ve günlük yaşamın böylesine vazgeçilmez bir unsuru olabileceğini düşünmemişti. İngiliz bilim adamı Sir James Swinburne de aynı formülü bulmasına karşın, bir gün gecikmeyle patent dairesine götürmesi nedeniyle geç kalmıştı.
İğneden ipliğe...
Kolayca şekil verilebilmesiyle geniş bir kullanım alanı bulunan bakalit, zamanla PVC, naylon, polyester gibi değişik türlerle insan yaşamının her alanına girdi. Plastiğin 100 yıllık geçmişinin anlatıldığı ve 400 parçanın bulunduğu Londra Bilimler Müzesi'ndeki sergide, tamamen biyolojik olarak çözünen çevre dostu malzemelerden üretildiği için plastiğin yarattığı çevre kirliliğine çözüm olabilecek, fütüristik bir plastik araç gibi ilginç uygulamalar dikkat çekiyor. Günümüz teknolojisinde plastik, çoğunlukla yenilenmeyen enerji kaynaklarıyla üretiliyor ve üretilen plastiğin yüzde 90'ı geri kazanılmıyor. Bu nedenle çevre kirliliğinde büyük bir olumsuz etki yaratıyor. (TOPLUM YAŞAM)
www.evrensel.net