33 Filistinli yetkili gözaltında

İsrail ordusundan yapılan açıklamada, 33 Hamas üyesi Filistinli yetkilinin tutuklandığı belirtildi. İsrail ordusu, bu kişileri, Filistinli militanların roket saldırıları düzenlemelerini teşvik ettikleri gerekçesiyle gözaltına aldığını duyurdu.


İsrail ordusundan yapılan açıklamada, 33 Hamas üyesi Filistinli yetkilinin tutuklandığı belirtildi. İsrail ordusu, bu kişileri, Filistinli militanların roket saldırıları düzenlemelerini teşvik ettikleri gerekçesiyle gözaltına aldığını duyurdu.
Gözaltına alınanlar arasında Eğitim Bakanı Nassır El Şair, 3 milletvekili ve 4 belediye başkanı da var. Tutuklanan Eğitim Bakanı Nasır El Din El Şair’in eşi Huda basına yaptığı açıklamada İsrail askerlerinin El Şair’i Batı Şeria kentlerinden Nablus’taki evinden alarak götürdüklerini belirtti. Huda “5 askeri cip ile gelen İsrail askerleri eşime kimliğini sordu. Bunun üzerine kimliğini açıklayan eşimi götürdüler. Onlara ‘niçin götürüyorsunuz’ diye sorduğumda bana ‘emir aldık’ dediler” diye konuştu.
İsrail geçen yıl da benzer bir operasyonla çok sayıda Hamas yetkilisini gözaltına almış, operasyon büyük tepki toplamıştı. İsrail ordusu, Gazze’ye yönelik saldırılarını da sürdürüyor.
Filistinliler ateşkese hayır diyor
İsrail’in bu hareketi, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’ın, Gazze’de Filistinli militan grupları İsrail ile ateşkese ikna etmekte başarısız olmasının ardından geldi.
Filistin lideri Abbas, Filistin’in Hamas’lı Başbakanı İsmail Haniye ile gizli bir şekilde buluşmasının ardından, Gazze’de militan grupla toplantı yaptı. Toplantıya, El Fetih ve Hamas’ın yanı sıra, İslami Cihad ve Demokrasi için Halk Cephesi grupları da katıldı.
Abbas’ın sözcüsü Nebil Ebu Rudeyna, toplantının amacının, Filistin’de ulusal birliği sağlamak ve İsrail ile bozulan ateşkesi muhafaza etmek olduğunu söyledi.
Ancak, toplantı devam ederken, Gazze’deki militan gruplardan Halk Direniş Komiteleri’nin askeri kanadı Nasır Selahaddin Tugayları, internet sitesinde sert bir açıklama yayımladı. Nasır Selahaddin Tugayları’nın sözcüsü Ebu Abir adıyla yayımlanan açıklamada, “Olmert ve düşman hükümeti, bizim roketlerimiz nedeniyle yerlerini terk etmek zorunda kalan kalan Siyonist göçmenler için, bir bakanlık kurma çabalarını hızlandırsın. Onların top ateşlerine biz de ateşle karşılık veriyor, onlar bizi nasıl yerimizden ediyorlarsa, biz de onları ediyoruz, bu işi başlatan da zalimlerdir. Sderot sadece bir başlangıçtır” dedi.
Açıklamada, Filistin’deki direniş gruplarının İsrail yerleşimlerini “bombalamaya” devam edecekleri belirtilerek, “İsrail’in mezalimi sürdüğü sürece ateşkesten bahsetmenin bir anlamı yok” da denildi.
İsrail ordusunun 16 Mayıs’tan beri sürdürdüğü hava saldırılarında 12 sivil ve 25 militan Filistinli hayatını kaybetti. İsrail’i hedef alan roket saldırılarında ise 1 kişi öldü.
Diğer yandan, El Fetih ve Hamas gruplarının aralarındaki çatışmaları durdurarak ateşkese uyma sözü vermelerine karşın, El Fetih’in üst düzey liderlerinden Mahir Mikdat’ın evi çevresinde, gece saatlerinde çatışmalar meydana geldi. Filistin Televizyonu, çatışmalarda 2 Filistinli’nin yaralandığını belirtti. Gazze Şeridi’nde ise, İsrailli bir asker, sınırda meydana gelen karşılıklı ateş sırasında hafif şekilde yaralandı. Askerin, İsrail askerlerinin sınırdan içeri girdikleri, İsrail’in boşaltılan eski Yahudi yerleşimi Dugit yakınlarında meydana gelen karşılıklı ateş sırasında yaralanıp, Aşkelon’daki hastaneye kaldırıldığı kaydedildi. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net