Bir yılda 120 çocuk öldürüldü

Uluslararası Af Örgütü, İsrail ordusunun, geçen yıl içinde 120’si çocuk olmak üzere 650’den fazla Filistinliyi öldürdüğünü açıkladı.


Uluslararası Af Örgütü, İsrail ordusunun, geçen yıl içinde 120’si çocuk olmak üzere 650’den fazla Filistinliyi öldürdüğünü açıkladı.
Af örgütünün yıllık raporunda İsrail, vergi gelirlerini vermeyerek ve yola kurulan barikatlar ya da seyahat kısıtlamalarıyla Filistin topraklarında yoksulluğu tırmandırmakla da suçlandı.
Raporda, İsrail askerlerinin ve yerleşimcilerin, Filistinlilere yönelik cezasız kalan adam öldürmeler gibi “ciddi insan hakları ihlalleri” işlediği belirtildi. Filistinlilerin çoğunun Gazze Şeridi’ne düzenlenen hava saldırılarında ya da topçu ateşinde öldüğü kaydedilen raporda, Batı Şeria’da da onlarca Filistinlinin yaşamını yitirdiği hatırlatıldı. Raporda, İsrail saldırılarının, Filistinli silahlı kişilerin Haziran 2006’da bir karakola saldırıp bir askeri ele geçirmelerinden sonra arttığı kaydedildi.
Af örgütünün raporunda, Filistin’deki çatışmaların, çözümün yalnızca askeri yollarla değil diplomasi aracılığıyla da olabileceğini gösterdiğine dikkat çekildi.
AB’ye eleştiri
Öte yandan Uluslararası Af Örgütü, Avrupa Birliği’ni (AB) eleştirerek Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı CIA’nın yasadışı adam kaçırma ve nakletme faaliyetlerinde işbirlikçilik yapılmasının, “Avrupa’da hukukun üstünlüğünün çöküşü” anlamına geldiği uyarısında bulundu.
Uluslararası Af Örgütü’nün AB Temsilcisi Dick Oosting, düzenlediği basın toplantısında, dünyada korkuyu yaygınlaştırarak insan haklarını kısıtlama çabalarının Avrupa’yı da olumsuz etkilediğini söyledi. Avrupa’nın, insan hakları alanında dünyaya saygın bir örnek olmak istiyorsa “önce kendi evindeki davranışlarını düzeltmesi gerektiğini” vurgulayan Oosting, aksi halde Avrupa’nın “kendi değerlerine ihanet etmiş olacağına” dikkat çekti.
Oosting, “Avrupalı ülkelerin, CIA’nın alıkoyma ve yasadışı nakletme faaliyetlerinde işbirlikçilik yapmaları, Avrupa’da hukukun üstünlüğünün çöküşü anlamına gelir. CIA faaliyetlerine Avrupalı hükümetlerin izin vermiş olması, neredeyse bu olayların Avrupa’da yaşanması kadar kötüdür” dedi.
Oosting, Avrupalı hükümetlerin uzun vadeli çözümler üretmemesinin ve korkular üzerinden siyaset yapılmasının, endişe verici ırkçı ve ayrımcı gösterilerin yapılmasına yol açtığını anlatarak gerilen ortamda yabancıların damgalandığını ve başta Müslümanlar olmak üzere dini azınlıklara şüpheyle yaklaşıldığını ifade etti. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net