25 Mayıs 2007 00:00

Bush’a kongrede tatlı sert muhalefet

Geçen kasım ayında ABD Kongresi’nde çoğunluğu elde eden Demokratlar, işgal bütçesi konusunda ABD Başkanı George Bush’a karşı geri adım attı. Demokratlar, Irak ve Afganistan işgalleri için ayrılan ek bütçe için “askerlerin çekilme takvimi belirlenmesi” şartından vazgeçti.

Paylaş

Geçen kasım ayında ABD Kongresi’nde çoğunluğu elde eden Demokratlar, işgal bütçesi konusunda ABD Başkanı George Bush’a karşı geri adım attı. Demokratlar, Irak ve Afganistan işgalleri için ayrılan ek bütçe için “askerlerin çekilme takvimi belirlenmesi” şartından vazgeçti. ABD basınındaki haberlere göre Demokratlar, 100 milyon doların üstündeki ek bütçeyi benimseyecek, ancak Bush yönetiminden Irak’taki gelişmeler konusunda sürekli bilgi talep edecek.
Milyarlarca dolar kayıp
Bu arada ABD Kongresi’nden bazı üyeler, Bush yönetiminin Irak işgalini eleştirerek vergi ödeyen vatandaşların milyarlarca dolarının kaybedildiğini belirttiler ve ABD vatandaşlarının ödediği paranın nereye harcandığı konusunda Bush yönetiminden açıklama beklediğini söylediler.
Irak’ı yeniden yapılandırma konusunda araştırma yapan Stuart Bowen’ın hazırladığı rapora dayanarak konuşan kongre üyeleri, Irak’taki koalisyon hükümetini de eleştirerek yaşanılan hayal kırıklığını, aslında bir yozlaşma ve yolsuzluk olarak değerlendirdiler.
Bush yönetimini destekleyen Bowen, “bunun Marshall planı gibi bir yardım planı olmadığını, ateş altında yapılmaya çalışılan bir inşa programı olduğunu” iddia ederek programı, Irak hükümetinin finanse ettiğini, fakat başka altyapı işleriyle uğraşmaktan petrol sanayiine yatırım yapmadığını öne sürdü.
Öte yandan bir çamura battıklarını ve onun içinde debelenip durduklarını söyleyen Demokrat Parti Sözcüsü Tom Lantos, Irak’a yapılan harcamaların 5 milyar doları geçtiğini, ama yapılmaya başlanan pek çok projenin yarım kaldığını, bitenlerin de problemli olduğunu belirtti.
Başka bir kongre üyesi olan Gary Ackerman de hükümetin muhasebe bürosundan aldığı verilere dayanarak, her gün 100 bin ila 300 bin varil arasında değişen bir oranda Irak petrolünün kayıt dışı olarak girip çıktığını, bunun da piyasayı 5 milyon ile 15 milyon dolar civarında zarara uğrattığını ifade etti. (DIŞ HABERLER)
ÖNCEKİ HABER

Lübnan’da yeniden çatışma endişesi

SONRAKİ HABER

Keşan'da eğitime kar engeli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa