25 Mayıs 2007 00:00

Lübnan’da yeniden çatışma endişesi

Lübnan ordusuyla radikal İslamcı örgüt El Fetih El İslam militanları arasındaki çatışmaların, militanların teslim olmayı reddetmesi nedeniyle yeniden başlamasından endişe ediliyor.

Paylaş

Lübnan ordusuyla radikal İslamcı örgüt El Fetih El İslam militanları arasındaki çatışmaların, militanların teslim olmayı reddetmesi nedeniyle yeniden başlamasından endişe ediliyor.
Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora, halka seslenerek, “İslamcı militanların kökü kazınana kadar mücadeleye devam edeceklerini” belirtirken, örgüt ise Trablus kentinden çıkmamakta kararlı oldukları mesajını verdi. Nehr El Bared kampında üslenen militanların liderlerinden Ebu Hüreyra, askerlerin saldırıya geçmesi halinde, karşılık verecekleri tehdidinde bulundu. “Burada kalmamız koşuluyla daimi ateşkese hazırız” diyen Hüreyra, şu anda saldırının durduğunu ve kampta hayatın normale döndüğünü söyledi. Örgüte bağlı 500 kadar savaşçının olduğunu belirten Hüreyra, sadece 10 kayıp verdiklerini, 8 militanlarının da yaralandığını iddia etti.
Bölgedeki kaynaklar, 60 civarında militan ile 30’dan fazla Lübnanlı sivil ve askerin öldüğünü belirtiyor.
40 bin Filistinli mültecinin yarısının terk ettiği kampın çevresinde, kontrol noktaları oluşturan güvenlik güçleri, giriş çıkışları denetliyor. Uluslararası Kızılhaç Komitesi, mülteci kampından kaçanlara insani yardım gönderdi. Kızılhaç’tan yapılan açıklamada, 220 ton gıda malzemesi taşıyan 11 kamyonluk konvoyun dün Ürdün’den ayrıldığı belirtildi.
Bu arada, 3 gün süren ve iki taraftan 100 civarında kişinin hayatını kaybetmesine yol açan çatışmalarda, Suudi Arabistan ve El Kaide destekli olduğu söylenen örgütün iki numaralı ismi Ebu Madyan’ın da öldüğü açıklandı.
Dün ise, Lübnan ordusu, kamptan kaçmaya çalışan dinci militanları taşıyan şişme botları batırdı.
Beyrut’ta patlama
Diğer yandan, Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta, bu sefer de bir Dürzi kasabasında patlama meydana geldi. Aley’deki patlamada en az 5 kişi yaralandı.
Geçen hafta da, bir Hıristiyan mahallesinde patlama meydana gelmiş, patlamanın sorumluluğu Suriye ve El Fetih El İslam örgütüne atılmıştı.
Suriye ise örgüt üyelerinin daha önce Şam’da tutuklandığını ve örgütle alakası olmadığını söylemişti. (DIŞ HABERLER)
ÖNCEKİ HABER

İran’a yeni yaptırımlar kapıda

SONRAKİ HABER

Akar: Bedelli askerlikten 9 milyar 533 milyon lira gelir elde edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa