Fotoğraf: Evrensel

Asker operasyonda hukuk tatilde!

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde odun toplamaya giderken Efeler Taburu’na bağlı askerler tarafından öldürülen İslam Terkoğlu ile ilgili hazırlanan iddianamede, “Efeler Taburu” isminin “Jandarma Komando Özel Harekat Tabur Komutanlığı” olarak yazıldı.


Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde odun toplamaya giderken Efeler Taburu’na bağlı askerler tarafından öldürülen İslam Terkoğlu ile ilgili hazırlanan iddianamede, “Efeler Taburu” isminin “Jandarma Komando Özel Harekat Tabur Komutanlığı” olarak yazıldı. 10 Mayıs’ta görülmesi gereken ilk duruşma ise, askerler operasyonda oldukları gerekçesiyle görülmedi.
Yüksekova ilçesine bağlı Dağlıca (Oremar) köyüne odun toplamaya giderken Efeler Taburu’na bağlı özel birimler tarafından öldürülen İslam Terkoğlu davasıyla ilgili iddianame tamamlandı. Yüksekova Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, “Kasten adam öldürmek” fiili yerine, askerlerin silah kullanma yetkisi çerçevesinde davrandıkları ileri sürüldü. Savcılık mahkemeden de silah kullanma yetkisini aşıp aşmadığı konusunun değerlendirmesini istedi. Olay sırasında ölen İslam Terkoğlu’nun yanında bulunan ve olaydan sonra askerler tarafından gözaltına alınan Mehmet Reşit Soydan’ın ifadeleri ise, iddianameye yansımadı. Efeler Taburu’nun ismi de ‘Jandarma Özel Hareket Tabur Komutanlığı’ şeklinde anıldı.
Askerler aynı ifadeyi verdi
İddianamede, olaya karışan 11 askerin aynı ifadeyi vermesi de dikkat çekti. Askerler hazırlık ve savcılık ifadelerinde, “Daha önce aynı köye PKK’liler geldiğini tespit etmiştik. O gün de bölgede operasyon yapıyorduk. Termal kamerada iki kişinin geldiğini gördük. Yaklaştıklarında dur ihtarında bulunduk. Ancak üzerimize ateş etmesi üzerine karşılık verdik” dedi.
Silahtaki parmak izleri!
İddianamede köylülerin kullandığı iddia edilen silahta çok sayıda parmak izi bulunduğu için parmak izinin tespit edilemediği belirtildi. Olaydan yaralı olarak kurtulan Mehmet Reşit Soydan da hazırlık ifadelerinde silah kullanmadıklarını, parmak izinin anlaşılmaması için daha sonra birçok askerin silaha ellediklerini iddia etmişti.
İlk duruşma görülmedi
İddianamenin hazırlanmasından sonra Hakkari Ağır Ceza Mahkemesi 10 Mayıs’ta duruşma görülmesi için gün verdi. Ancak şüpheli sıfatıyla ifadeleri alınmak istenen askerler duruşmaya gelmedi. Askerlerin mahkemeye gönderdiği yazıda, operasyon bölgesinde oldukları için duruşmaya katılamayacaklarını belirttikleri öğrenildi. Olay sırasında yaralanan ve olayın tek görgü tanığı olan Mehmet Reşit Soydan, can güvenliğinden dolayı mahkemeye katılmadı. Soydan, mahkemeye bir sayfalık ifade gönderdi.
Soydan ifadesinde, askerlerin kendilerine herhangi bir uyarı yapmadan ateş açtığını öne sürerek, olay sırasında bulunan silahın da kendisine ait olduğunu ve yabani hayvanlardan korunmak için kullandıklarını söyledi. Mahkeme heyeti ise, bütün sanık ve tanıkların mahkemeye gelmesi gerektiğine hükmederek duruşma yapmadı. Davanın ilk duruşması 29 Haziran’da Hakkari Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. (Hakkari/DİHA)
Sıddık Güler - Sami Yılmaz
www.evrensel.net