ÖZGÜRLÜK YOLU

 • İngiltere’den gelen 108 adam ve delikanlı, bugün Virginia dediğimiz bölgenin kıyılarına, açık bir ilkbahar gününde; 14 Mayıs 1607’de çıktılar. Daha bir kuşak geçmemişti ki bütün yerli halk helak oldu.


  İngiltere’den gelen 108 adam ve delikanlı, bugün Virginia dediğimiz bölgenin kıyılarına, açık bir ilkbahar gününde; 14 Mayıs 1607’de çıktılar. Daha bir kuşak geçmemişti ki bütün yerli halk helak oldu. Onlar, İngiliz “uygarlaştırma misyonu” ve “Hıristiyanlaştırma” faaliyetinin hüzünlü örnekleri oldular. Bu sakat deneyde Kızılderililer, atalarının topraklarında dilencilere dönüştüler.
  Bu ay içinde ve yıl boyunca, İngiliz yerleşiminin anmalarına, hatta belki kutlamalarına rastlayacağız. Bize İngiliz lider Yüzbaşı John Smith ve Kızılderili şefinin kızı Pocahontas’ın, onun hayatını kurtarmak için mücadelesi öğretildi. Adamın hayatını savunması, Roma için kurtlarca beslenen çocuklar hikayesi gibi Amerika’nın kuruluş mitolojisinin merkezinde yer alıyor. Amerikalıların çoğu, kurucu Amerika aileleri akla gelince Virginia’dan daha çok Plymouth ve Massachusetts’i düşünürler. Oysa İngiliz yerleşimciler Virginia’ya, New England’a ulaşmadan on üç yıl önce ayak bastılar. Yerel Kızılderililer, İngilizlerin kaba davranışlarına son vermek yerine, onları açlığa terk etmeye karar verdiklerinde, Smith saldırarak komşularından istediklerini saldırı yoluyla almayı seçti. Bir yazıcının kaydettiği gibi “Smith, pazarlık ve nezaketle bir şey elde edilemeyeceğini görünce, emirlere aykırı olmasına rağmen gözü pekçe, bu kararların mecburiyetlerin zorlamasıyla olduğunu düşünerek tüfeğini fırlatıp attı. Gemisini kıyıya bağladı ve topluca ormanlara daldılar.”
  İngilizler yoksul köylülerdi ve dahası, böylesi işleri kendilerinden aşağıda gördüklerinden, Kızılderililerle yiyecek takası yapmayı, bunları çalmayı veya onları kendileri için çalışmaya zorlamayı tercih ettiler. Kaçımız biliyoruz ki Amerikalardaki ilk köleleştirilenler, Afrikalılar değil Kızılderililerdi. İspanya’dan seferinde Colomba’ya eşlik edenlerden, Dominikan keşişi Bartolome de las Casas, memleketine yazı yazarak, Kızılderililer çok çabuk öldüğünden Afrikalıları sömürmek için izin istedi...
  Dört yüzyıl önce Jamestown, bugünlere kadar devam eden bir fetih, yıkım ve kendini kandırma modeliydi. Kızılderililerle başlayan bu tarih, onlarla kalmadı. Kızılderililerin başarılıca zapt edilmesi, merhametsizce Meksika’nın üçte birinin zaptının ve topraklarının ele geçirilmesinin yolunu açtı. En yakındaki kıtaya “arka bahçe” gözüyle bakan Monroe Doktrini’nin yolunu açtı.
  Jamestown... Dört yüzyıl... Evet, hadi bu fethi, ölümü ve soykırımı kutlayalım. Bundan öğrenilecek bir şey var. Ama öğrenmemiz gerekenin hangi ders olduğundan şüpheliyim...
  Mumia Abu-Jamal
  www.evrensel.net