26 Mayıs 2007 00:00

Kadro aldatmacası protesto edildi

Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesi sağlık emekçileri, AKP Hükümeti’nin “geçici işçilere kadro müjdesi” diye sunduğu 5620 sayılı Yasa’nın binlerce insanı işsiz bırakacağını bildirdi. Emekçiler uygulamaya son verilmesi amacıyla toplanan dilekçeleri Başbakan Erdoğan’a gönderdi.

Paylaş

Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesi sağlık emekçileri, AKP Hükümeti’nin “geçici işçilere kadro müjdesi” diye sunduğu 5620 sayılı Yasa’nın binlerce insanı işsiz bırakacağını bildirdi. Emekçiler uygulamaya son verilmesi amacıyla toplanan dilekçeleri Başbakan Erdoğan’a gönderdi.
SES Ankara Şubesi üyesi çalışanlar dün üniversite kampusü içindeki postane önünde bir araya geldiler. “Eşitlik, adalet istiyoruz”, “Sağlık haktır satılamaz”, “Herkese iş, güvenli gelecek” sloganlarını atan sağlık emekçileri, alkış ve ıslıklarla protestolarını sürdürdüler.
SES Ankara Şubesi Başkanı Adem Bulat, hükümetin “geçici işçilere kadro veriyoruz” diyerek, 5620 sayılı Yasa’yı Meclis’ten geçirdiğine değinerek, bu şekilde 220 bin işçiyi yanlış bir beklenti içine soktuklarını söyledi. Bulat, bunun sadece “insanların umutları üzerinden oynanan bir seçim oyunu” olduğuna dikkat çekerek, “Kazanım olarak iddia edilen şey 657 sayılı Yasa’nın 4-B maddesinde tanımlanan sözleşmeli personellikten başka bir şey değildir. Yani iş güvencesinden yoksun, Bakanlar Kurulu’nun belirlediği tavan ücretin altında işverenin belirlediği miktarlardaki ücretlerle, tayin hakkı olmadan çalışacaklardır” dedi.
Bu yasanın eşitsizlik doğuracağını vurgulayan Bulat, yasaya göre 2006 yılında işe girenlerden 6 aydan daha az süre ile çalışanların 4-B’ye geçemeyeceklerini belirtti. Bulat, bu düzenleme doğrultusunda HÜ Tıp Fakültesi’nde 370 civarındaki çalışanın geleceğinin belirsiz bırakıldığına dikkat çekerek, böylece diğer çalışanlar üzerindeki iş yükünün çoğalacağını, halkın nitelikli hizmet alamayacağını dile getirdi.
Açıklamanın ardından çalışanların taleplerini içeren 500’e yakın dilekçe, postaneden Başbakan Erdoğan’a gönderildi. (Ankara/EVRENSEL)
Döner sermayeden pay istediler
Memur Sen’e bağlı Ulaşım Memur-Sen üye ve yöneticileri, kamuda ücret adaletsizliğinin giderilmesini ve döner sermayeden pay verilmesini istediler. Güvenpark’ın Başbakanlık girişinde açıklama yapan Ulaşım Memur-Sen Genel Başkanı Halil İbrahim Kütük, Ulaştırma Bakanlığı, Denizcilik Müsteşarlığı, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü ve İller Bankası çalışanlarına döner sermaye verilmesine ilişkin tasarının komisyonlardan geçerek Meclis Genel Kurulu’na sevk edildiğini hatırlattı. Bu kurumlar dışındaki kamu kurumlarına zaten çeşitli adlar altında ek ödemeler yapıldığını, devletin çalışanları arasında böyle bir ayrım yapılmasının düşünülemeyeceğini aktaran Kütük, kurumlar arasındaki farkın giderilmesi için döner sermaye ödenmesini istediklerini söyledi. Açıklamada ücret adaletsizliği, düdükler ve alkışlarla protesto edildi. (Ankara/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Sagra işçileri mücadelede kararlı

SONRAKİ HABER

Çalışma koşullarının iyileştirilmesini istiyorlar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa