Anafartalar Çarşısı yeniden açıldı

22 Mayıs akşam saatlerinde bombanın patlamasıyla Türkiye gündemine oturan, saldırı sonrası 7 kişinin ölümüne, 100’ü aşkın kişinin yaralanmasına ve maddi hasara yol açan Anafartalar Çarşısı, törenle yeniden faaliyete başladı


22 Mayıs akşam saatlerinde bombanın patlamasıyla Türkiye gündemine oturan, saldırı sonrası 7 kişinin ölümüne, 100’ü aşkın kişinin yaralanmasına ve maddi hasara yol açan Anafartalar Çarşısı, törenle yeniden faaliyete başladı. Ankara Büyükşehir Belediyesi ve ATO’nun organize ettiği açılışa yoğun bir kalabalığın katılmamasını ATO Başkanı Sinan Aygün, “Gönül isterdi ki kalabalık milyonlara dönüşsün, ama organize olmadı” diye açıkladı.
Ankara Büyükşehir Belediyesi, Ankara Ticaret Odası (ATO), Altındağ Belediyesi’nin organizasyonu ile Anafartalar Çarşısı açılış için hazırlandı. Çarşı, Türk bayrakları ve kırmızı beyaz balonlarla süslenirken, bombanın patladığı otobüs durağı da üzerinde Türk bayrağı olan balonlarla donatıldı.
Tören sırasında sivil polisler köpekleri ile vatandaşın arasında dolaşarak, ‘bomba araması’ yaptılar. Üzerinde ay yıldız ve MHP’nin amblemi Kurt resmi olan bir bayrak taşıyan, çoğunluğu lise çağlarında gençler, “kurt” işareti yaparak vatandaşın içinde aşağıdan yukarı dolaşıp, PKK aleyhine slogan attılar. 10’uncu yıl marşı ile başlayan törende, “Türkiyem” ve “Memleketim” parçaları yoğun olarak çalınırken, “Ne mutlu Türküm diyene”, “Şehitler ölmez, vatan bölünmez” dışındaki sloganlara, küçük gruplar dışında kalabalık katılmadı.
Seyyarların öfkesi
Bir grup genç de ellerinde, bombalama sırasında yaşamını yitiren Serhat Karayiğit ve Ferhat Kanat’ın fotoğraflarıyla dikkat çektiler. Belediye ve ATO yöneticilerine oldukça öfkeli olan gençler, “canlarımızdan, kardeşlerimizden olduk. Hiçbir kimse bize sahip çıkmadı, ölenlerimizin ailelerini ziyarete kimse gitmedi, hiçbir yardım yapılmadı” diye tepki gösterdiler. Ersin Aklıhan adındaki genç, seyyarların seslerine kimsenin kulak vermediğini söyledi. “Hepsi rant peşinde” diyen ve çarşının camlarını göstererek, “kırılan camlar takıldı, peki bizim canlarımızı kırdılar, onları kim verecek?” diye soran Aklıhan, “Melih Gökçek camlara para buluyor da bu seyyarlara bulamıyor” dedi. Aklıhan, Adli Tıp önünde bu ailelere domates ekmek dağıtılmasını da protesto etti. Seyyar satıcıların arasında, bombalama sırasında yaralanan ve hastanede iki gün tedavi gören seyyar satıcı gençlerden Serkan Ardıç ve Aydın Cambaş da vardı. Çarşı esnafına geçmiş olsun dileğinin yer aldığı pankartları ile desteğe gelen ve Gökçek ile kavgalı olan yeşil halk otobüsü polis barikatı ile önleri kesilerek, alana sokulmadılar.
Törende, Anafartalar Çarşısı Derneği Başkanı Yusuf Tanrıverdi’nin selamlamasının ardından ATO Başkanı Sinan Aygün, “Tanrı Türkü korusun, yüceltsin” diye başladığı konuşmasında, başbakana, belediye başkanlarına, siyasilere desteklerinden dolayı teşekkür etti. Aygün, “Gönül isterdi ki kalabalık milyonlara dönüşsün. Ama organize olmadık. Açılışı sadece kurdele keserek yapacaktık” dedi. Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek de 6 değil, 6 milyon şehit vermeye hazır olduklarını söyledi. Törende hükümet adına konuşan Devlet Bakanı Beşir Atalay da bir acı yaşandığını, ama o acıyı birliğe, beraberliğe dönüştürdüklerini söyledi. Atalay, vatandaşları açılışın ardından çarşıdan alışveriş yaparak esnafa destek vermeye çağırdı. Konuşmaların ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından çarşı 1964 yılından sonra ikinci kez açıldı. Vatandaşlar çarşıyı dolaşıp, desteklerini sundu, alışveriş yaptılar. (Ankara/EVRENSEL)
www.evrensel.net