Halk hizmet bekliyor

Adana Büyükşehir Belediyesi’nin övünç kaynağı saydığı otobüs seferleri ve ekmek büfesi hizmeti, yoksul Kürt emekçilerinin yoğun olduğu Ova ve Uçak mahallelerine yeterince ulaşmıyor


Adana Büyükşehir Belediyesi’nin övünç kaynağı saydığı otobüs seferleri ve ekmek büfesi hizmeti, yoksul Kürt emekçilerinin yoğun olduğu Ova ve Uçak mahallelerine yeterince ulaşmıyor. Mahalle sakinleri, ekmek büfesi ve otobüs seferi sayısının azlığından yakınıyor.
Mahalle sakinlerinden bedensel engelli Ayşe Eriş, en çok evine uzak olan ekmek büfesine gidememekten şikayet ediyor. Mahallelinin tamamına yakınının tarlalarda günlük yevmiye ile çalışan insanlar olduğunu anlatan Eriş, belediye otobüslerinin mahalle içine girmediğini kaydederek, şunları anlatıyor; “Otobüse binebilmek için yarım saat yürüyüp ana caddeye çıkmak zorundasın, çünkü buradan otobüs geçmiyor. Yoksul insanlar olduğumuz için ancak daha ucuza satılan belediye ekmeğini alabiliyoruz. Bu nedenle, belediyeden mahallemize daha fazla ekmek büfesi açmasını ve devlet hastanelerine sefer yapan otobüsler konulmasını istiyorum. Sonuçta biz de vergimizi veriyoruz ve karşılığında hizmet bekliyoruz. Ancak yoksulların oturduğu mahalleler ile kimse ilgilenmiyor. Yoksul mahalleleri kendi kaderine terk ediliyor.”
Saatlerce kuyrukta bekliyoruz
Medine Sarı da ekmeği her gün belediye büfesinden alıyor. Büfenin kendilerine çok uzak olduğunu ifade eden Sarı, 06.30’da gelecek ekmek için saat 04.30’dan itibaren kuyruğu girdiklerini söyleyerek, ekliyor; “Ortalık zifiri karanlıkken büfeye kadar yürümek özellikle biz kadınlar için çok zor oluyor, korkuyoruz. Bazen sokaktaki köpeklerin saldırısına uğruyoruz. Mahallenin ortasında en azından iki adet ekmek büfesi olsa, hem bu kadar yürümek zorunda kalmayız hem de kuyrukta çok beklemeyiz.”
Ya hastane ya mezarlık!
Ova Mahallesi Muhtarı Tufan Özcan, mahalle sakinlerinin yoksul insanlar olduğu için en acil taleplerinin ucuza ekmek satılan ekmek büfesi ve belediye otobüsü seferleri olduğunu vurguluyor. Özcan, yeni ekmek büfesi açılması için Adana Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hasan Şengül ile görüşmüş ancak “Derdimiz herkese ucuz ekmek yedirmek değil. Fırınların rekabet etmesini sağlayarak ekmek fiyatlarını belirli bir seviyede tutmak. Bu nedenle mahalleye yeni ekmek büfesi açmayacağız” yanıtını almış.
Belediye otobüslerini Ova, Uçak, Onur ve Şakirpaşa Mahallelerinin ortak kullandığını aktaran Özcan, otobüslerin yetersiz olduğunu, en azından iki araca daha ihtiyaç olduğunu belirterek, “Mahallede çalışan belediye otobüsleri ya mezarlığa ya da hastaneye gidiyor. Yani bize deniliyor ki; sizi ucuza ancak hastaneye ya da mezara götürürüz...” (Adana/EVRENSEL)
Gülsüm Mansur
www.evrensel.net