G-8 toplanmadan gerildi

Zenginler Kulübü G-8’in önümüzdeki 6-8 Haziran’da yapacağı zirve daha başlamadan gerilime neden oldu. Zirve öncesinde ele geçirilen gizli belgelere göre, ABD zirvede sunulması beklenen iklim değişikliğiyle ilgili anlaşmayı reddedeceğini açıkladı


Zenginler Kulübü G-8’in önümüzdeki 6-8 Haziran’da yapacağı zirve daha başlamadan gerilime neden oldu. Zirve öncesinde ele geçirilen gizli belgelere göre, ABD zirvede sunulması beklenen iklim değişikliğiyle ilgili anlaşmayı reddedeceğini açıkladı.
ABD ile zirveye evsahipliği yapacak olan Almanya arasında gerilime neden olan bu açıklamada ABD, Berlin yönetimini Washington’ın “ciddi endişelerini görmezden gelmek” ile suçladı.
Zirvede Almanya tarafından G-8 üyelerine sunulması beklenen anlaşmanın “mühim sorunlar” barındırdığını ileri süren ABD yönetimi konuya ilişkin sert açıklamasında, “Söz konusu anlaşma, bizim hiçbir şekilde çiğnenmesini kabul edemeyeceğimiz ‘kırmızı çizgileri’ geçiyor. Belgeye FINAL (SON) ismi verilmiş, fakat iklim değişikliği konusunda bu türden bir dili olan belge üzerinde uzlaşmamız mümkün değil” denildi.
ABD’nin karşı çıktığı belgede küresel emisyonun kısılması amacıyla güç ile transfer konularındaki enerji verimliliğinde 2020 yılına kadar yüzde 20 azalmaya gidilmesi isteniyor. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net