Bodrum denizi dibi çöp tenekesi gibi

Muğla'nın Bodrum ilçesinde "denizlerdeki kirliliğe dikkat çekmek" amacıyla deniz dibi temizliği yapıldı.


Muğla'nın Bodrum ilçesinde "denizlerdeki kirliliğe dikkat çekmek" amacıyla deniz dibi temizliği yapıldı. Yalıkavak Çevre ve Fok Araştırmaları Derneği, Yalıkavak Belediyesi ve Port Bodrum Yalıkavak Marina'nın birlikte gerçekleştirdiği deniz dibi temizliği, Bodrum'un Yalıkavak Koyu'nda yapıldı. Bodrum Sualtı Arkeoloji Müze Müdürlüğü yetkilileri denetiminde gerçekleştirilen ve 7 dalgıcın katıldığı deniz dibi temizliğinde, su altından otomobil lastikleri, demir çubuklar, cep telefonu, giysiler ve çok sayıda plastik malzeme çıkartıldı.
Bodrum Sualtı Derneği, Sualtı Teknolojileri Araştırma Enstitüsü, Muğla Üniversitesi Su Sporları Topluluğu ve diğer gönüllü dalgıçlar ile serbest tüpsüz dalıcıların katılımıyla Yalıkavak Koyu'nda yapılan deniz dibi temizliğine, çeşitli sivil toplum örgütleri de destek verdi.
Foklar için tehlike
Yalıkavak Çevre ve Fok Araştırmaları Derneği Başkanı Nezih Bilecik, denize bilinçsizce atılan maddelerin; özellikle plastik maddelerin, bölgede yaşayan canlıları olumsuz etkilediğini belirterek "Özellikle deniz dibinde yaşanan kirlilik, Akdeniz foklarını olumsuz etkiliyor. Yalıkavak Koyu, bu fokların yaşam alanlarından bir tanesi. İnsanlarımızı bu konuda daha duyarlı olmaya davet ediyorum" dedi. (TOPLUM YAŞAM)
www.evrensel.net