Fotoğraf: Evrensel

‘Kadınlar mücadelenin vazgeçilmezidir’

Memur-Sen’e bağlı sendikaların örgütlü olduğu illerde yönetici olan kadın üyelerin katılımıyla düzenlenen “Kadın Aile ve İletişim Semineri” başladı.


Memur-Sen’e bağlı sendikaların örgütlü olduğu illerde yönetici olan kadın üyelerin katılımıyla düzenlenen “Kadın Aile ve İletişim Semineri” başladı.
Ankara’da düzenlenen etkinliğin açılışında konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Aksu, kadınların hem ana, hem kadın, hem de çalışanlar olarak ezildiğini söyledi. ‘Böyle bir dönemde kadınlarla ilgili etkinlik yapmaya ne gerek vardı’ diye bir sorunun akıllara gelebileceğini belirten Aksu, kadınları, bu sorunun cevabını vermeye çağırdı.
“Etkili İletişim ve İnsan İlişkileri” başlıklı bir sunum yapan Doç. Dr. Ertuğrul Yaman ise Türkiye’de iletişimsizliğin her geçen gün büyümekte olduğunu kaydetti. Bir ülkenin kalkınmasının, yalnızca yapılan yollar, barajlar ve fabrikalarla ölçülemeyeceğini bildiren Yaman, insanların bedensel, zihinsel ve ruhsal gelişiminin ülke kalkınmasında önemli bir role sahip olduğunu belirtti.
Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu, ülkeyi, gerginlikler üzerinden politika yapanların yönetme gayreti içinde olduğunu ve bu politika içinde kadınların bir obje olarak kullandığını dile getirdi. Kadın sorununun, kadının başı açık veya kapalı olmasıyla ölçüldüğünü ve bu yüzden kadınların gerçek sorunlarının konuşulamadığını aktaran Uslu, kadın sorununun, insanlığın haysiyetinin de ölçüldüğü bir mesele olduğunu ifade etti. Uslu’nun konuşmasını bölen bir kadın, “Yeter artık, siyasetçiler başörtümüzden elini çeksin. Ben devlet memuruyum; istediğim zaman başörtüsü takmak istiyorum” dedi. Konuşmasına devam eden Uslu, kadınların sendikal harekette erkeklerden daha kararlı bir noktada olduğunu, kadınların aktif katılımının sendikal mücadeleye katkısının azımsanamayacağını söyledi. (Ankara/EVRENSEL)
www.evrensel.net