Sınırın ötesinden operasyona itiraz

Mesut Barzani’nin liderliğini yaptığı Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Dış İlişkiler Sorumlusu Safin Dizai, Türkiye’nin, Habur Sınır Kapısı’ndan askerlerini Duhok üzerinden Kerkük’e geçirmesinin mümkün olmayacağını belirterek “Kürdistan halkı, Türk tankları ve panzerlerinin Kerkük’e girmesine seyirci kalmayacaktır” dedi.


Mesut Barzani’nin liderliğini yaptığı Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Dış İlişkiler Sorumlusu Safin Dizai, Türkiye’nin, Habur Sınır Kapısı’ndan askerlerini Duhok üzerinden Kerkük’e geçirmesinin mümkün olmayacağını belirterek “Kürdistan halkı, Türk tankları ve panzerlerinin Kerkük’e girmesine seyirci kalmayacaktır” dedi.
Kürtçe yayın yapan Nefel internet sitesinin sorularını yanıtlayan Dizai, Türkiye’nin 1991’den 2003 yılına kadar Kürt bölgesiyle ilişkilerinin iyi olduğunu hatırlattı. Dizai, Türkiye cumhurbaşkanları ve başbakanlarının, zaman zaman Ankara’ya giden Kürdistan Bölge Başkanı Mesut Barzani ile lrak Devlet Başkanı Celal Talabani’yi sıcak karşıladıklarını söyledi.
Uzun bir süre KDP’nin Türkiye temsilciliği görevini yürüten Safin Dizai, yakın bir tarihe kadar Kürtlerin varlığının kabul edilmediğini ifade ederek “1991 yılında milyonlarca Kürdün göçünden sonra Kürtlere bakış açısı değişti. Türkiye ve diğer dış ülkeler, ortaya çıkan yeni durumu kabullenmek zorunda kaldılar. Türkiye ile diyalog gelişti ve böylece Ankara’da KDP ile KYB’nin temsilcilikleri açıldı” diye konuştu.
‘Türkiye Irak’taki oluşuma karşı’
Türkiye’nin bölgedeki 12 yıllık sürece geçici baktığını söyleyen Dizai, şöyle devam etti: “Türkiye, bir gün Merkezi Bağdat Hükümeti’nin lraklı Kürtlere bazı kültürel haklar vererek Kürdistan bölgesine döneceğini düşünüyordu. Türkiye, bölgenin durumuna böyle bakarken lrak Kürdistan Bölgesi’nin durumu da siyasi ve ekonomik alanlarında giderek güçleniyordu. Irak anayasasına göre lrak’ta bir bölge kurulmuştur. 1970’te de 11 Mart Otonomi Antlaşması vardı. Türkiye, İran ve Suriye, federal bölge ve federasyonun oluşumuna karşıdır. Çünkü bu konudaki hassasiyetleri kendi ülkelerinde de Kürtlerin var olmasıdır.”
Dizai, büyük Kürt nüfusunun bulunduğu Türkiye, İran ve Suriye devletlerinin, lrak Kürdistanı’ndaki Kürtlerin güçlü olmaları durumunda kendi ülkelerindeki Kürtleri de kültürel, siyasi ve ekonomik olarak etkileyeceğini ve yarın aynı hak talebinde bulunabilecekleri endişesini taşıdıklarını söyledi.
Türkiye’deki Kürtlerin bir realite olduğunu ve onlarla gurur duyduklarını ifade eden Dizai şunları söyledi: “Biz Türkiye’teki Kürtlerin demokratik haklarının bu dönemin politikalarına göre korunmasını istiyoruz. Türk devletinin bunlara sahip çıkması gerekiyor. Eğer Türkiye Avrupa Birliği’ne girmek istiyorsa, yasalarını değiştirmek zorundadır. Türkiye’nin, Avrupa Birliği’nin şartlarına göre üye olmasını umut ediyoruz.”
‘Operasyonların faydası olmadı’
Türkiye’nin Kuzey Irak’a yönelik sınır ötesi operasyon hazırlıklarını da değerlendiren KDP Dış İlişkiler Sorumlusu Safin Dizai, Saddam rejimi döneminde Türkiye ile lrak arasında Türkiye’nin, Kürdistan Federal Bölgesi sınırlarının 20 km. içine girebileceği yönünde bir anlaşmanın olduğunu anımsattı.
Dizai şöyle devam etti: “Türkiye, 1991 sonrası bazen bilgimiz dahilinde, bazen de Kürtlerin haberi olmadan Kürdistan topraklarına girerek sayısız operasyonlar gerçekleştirdi. PKK’ye karşı yapılan bu operasyonların hiçbir faydası olmadı.”
Dizai, Türkiye’nin Habur Sınır Kapısı’ndan askerlerini Duhok üzerinden Kerkük’e geçirmesinin mümkün olmayacağını söyleyerek “Türkiye’nin kendisi de bunun mümkün olmadığını çok iyi biliyor. Dünya kamuoyu buna izin vermeyecektir. Amerika buradadır ve böyle bir sorunun çıkmasını istemiyor. Kürdistan kamuoyu da bunu kabul etmeyecektir. Söylendiği gibi Türkiye’nin sınır ötesi bir operasyona girişeceğini beklemiyoruz. Kürdistan halkı, Türk tankları ve panzerlerinin Kerkük’e girmesine seyirci kalmayacaktır. Bu mümkün değildir” dedi. (HABER MERKEZİ)
www.evrensel.net