Sınır içinde operasyon genişliyor

Şırnak’ın Besta Dağı Dereler bölgesi, Güçlükonak, Uludere ilçeleri, Tunceli Nazimiye ilçesi Diyarbakır Lice kırsalı ve Hakkari-Şırnak ile Irak sınırındaki üçgen bölgelerinde, askeri operasyonlar aralıksız olarak sürüyor.


Şırnak’ın Besta Dağı Dereler bölgesi, Güçlükonak, Uludere ilçeleri, Tunceli Nazimiye ilçesi Diyarbakır Lice kırsalı ve Hakkari-Şırnak ile Irak sınırındaki üçgen bölgelerinde, askeri operasyonlar aralıksız olarak sürüyor.
Şırnak’ın Besta Dağı Dereler bölgesinde mayına basan 6 güvenlik görevlisinin yaşamını yitirmesinin ardından Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), bölgede hava ve kara destekli geniş çaplı bir operasyon başlattı. Aynı zamanda Güçlükonak, Uludere ilçeleri kırsalında da operasyonların devam ettiği öğrenildi. Ancak şu ana kadar herhangi bir temasın sağlanamadığı bildirildi.
Hakkari Şemdinli ilçe kırsalında da operasyon sürerken, Şırnak Hakkari ve Irak sınır bölgesindeki sınır hattında konuşlanan askeri güçlerin, PKK’nin geçiş noktalarını kapatarak engellediği kaydedildi.
Öte yandan Tunceli’nin Nizamiye ilçe kırsalında da geniş çaplı operasyonların sürdüğü belirtildi.
Hatay’da da operasyon
Bir haftadan bu yana Hatay’ın Amanos Dağları’nda operasyona çıkan askeri güçler, PKK’ye yönelik operasyonlarını genişleterek sürdürüyor. Askeri birlikler tarafından, özellikle Dörtyol ve Erzin kırsalına yönelik kapsamlı bir operasyon başlatıldı. İki gündür devam eden operasyon çerçevesinde Erzin, Dörtyol ve İskenderun ilçelerinden ve Akçay Jandarma Komutanlığı’ndan binlerce askerin operasyona katıldığı öğrenildi. Hava destekli süren operasyonda şu ana kadar herhangi bir çatışmanın yaşanmadığı belirtilirken, Amanos Dağları’na askeri sevkıyatın sürdüğü öğrenildi.
Çok sayıda tank bekletiliyor
Operasyonlara katılmak için Batman’da çok sayıda tank, operasyon bölgelerine gönderilmek üzere tren garında bekletilirken, istasyon çevresinde de yoğun güvenlik önlemleri alındı. Tren garına giderek çekim ve haber yapmak isteyen gazetecilere ise istasyonda bulunan askerler sert bir şekilde tepki göstererek çekim yapılmasına izin vermedi. Çekim yapılmaması için çevre binaların üzerinde de askerler ve özel timler konuşlandırıldı.
İstasyonda bulunan trenlerin hangi operasyon bölgesine gideceği hakkında kesin bilgi alınamazken trenlerin, Kuzey Irak’a yönelik yapılması düşünülen olası operasyon için bekletildikleri ifade ediliyor. (Diyarbakır/ANKA)
www.evrensel.net