28 Mayıs 2007 00:00

Hacı Orman’ın duruşmasına katılım çağrısı

BEKSAV Başkanı Hacı Orman hakkındaki yakalama emrinin kaldırılmasını isteyen BEKSAV çalışanları ve avukatları, Orman’ın 29 Mayıs’ta görülecek duruşmasına katılım çağrısı yaptı.

Paylaş

BEKSAV Başkanı Hacı Orman hakkındaki yakalama emrinin kaldırılmasını isteyen BEKSAV çalışanları ve avukatları, Orman’ın 29 Mayıs’ta görülecek duruşmasına katılım çağrısı yaptı.
İHD İstanbul Şubesi’nde dün yapılan basın açıklamasına BEKSAV Yönetim Kurulu üyeleri, Orman’ın avukatları Gülizar Tuncer ile Keleş Öztürk ve Yazar Ragıp Zarakolu konuşmacı olarak katılırken; DTP, EHP, ESP, EKD’nin aralarında bulunduğu çeşitli siyasi parti ve demokratik kitle örgütü temsilcisi ise destek için hazır bulundu.
BEKSAV adına açıklama yapan Zuhal Yıldırım, 31 Ocak’ta Kadıköy’de polisler tarafından gözaltına alınan ve daha sonra mahkemece serbest bırakılan Hacı Orman’ın, 29 Mayıs’ta İstanbul 9. Ağır Ceza Mahkemesi’nde saat 11.30’da hakim karşısına çıkacağını belirterek Orman’a destek için duruşmaya katılma çağrısında bulundu. Orman’ın 2 Şubat’ta mahkeme tarafından serbest bırakıldığına dikkat çeken Yıldırım, “Hacı Orman serbest bırakılmasına rağmen emniyet ve savcının baskısı sonucu 3 Şubat günü hakkında tekrar yakalama kararı çıkartılmış ve kendisine yönelik saldırılar bu şekilde devam etmiştir” dedi. Yıldırım, Orman hakkındaki yakalama emrinin derhal kaldırılmasını istedi.
Avukat Gülizar Tuncer Orman hakkında çıkarılan yakalama emrinin hukuki bir dayanağının olmadığını belirtirken Avukat Keleş Öztürk ise “Dünyada ve Türkiye’de kabul edilen hukuk sisteminde esas olan, özgürlüklerin genişletilmesidir. Ancak Orman’ın adresi belli olduğu halde hakkında yakalama emri çıkarılmıştır. Bu da hukuksuzluğun bir örneğidir” diye konuştu.
Muhalif aydınlara yönelik baskıya dikkat çeken Yazar Ragıp Zarakolu da Orman’ın yalnız bırakılmaması gerektiğini belirterek “Eğer bir ülkede aydınlar saldırıya uğramışsa bütün toplumun, bu saldırılara ve faşizme karşı mücadele etmesi gerekir” dedi. (HABER MERKEZİ)
ÖNCEKİ HABER

7 yaşında iş makinesinin altında can verdi

SONRAKİ HABER

Mevlüt Çavuşoğlu-Nadia Murad görüşmesinden iki farklı tweet

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa