29 Mayıs 2007 00:00

Cannes Fatih’i!

Cannes Film Festivali düzenlenen ödül töreniyle sona erdi. Törende Altın Palmiye’nin sahibi ve diğer dallarda ödül alan sanatçılar belli oldu.

Paylaş

Cannes Film Festivali düzenlenen ödül töreniyle sona erdi. Törende Altın Palmiye’nin sahibi ve diğer dallarda ödül alan sanatçılar belli oldu.
22 filmin katıldığı yarışma bölümünde yer alan ve favoriler arasında gösterilen Fatih Akın’ın ‘Yaşamın Kıyısında’ adlı filmi En İyi Senaryo Ödülü’nü aldı. Büyük ödül Altın Palmiye ise Romanyalı yönetmen Cristian Mungiu’nin ‘4 ay, 3 Hafta ve 2 Gün’ adlı filminin oldu. ‘Yaşamın Kıyısında’ ile En İyi Senaryo Ödülü’nü alan Fatih Akın ise, ödülünü aldıktan sonra yaptığı konuşmada jüriye, ekibine, eşine ve oğluna teşekkür etti ve Türkiye’ye de bir mesaj verdi. Akın, “Türkiye’de seçimler var. Ne kadar birlik olursak o kadar iyi olur. Ne kadar ayrı düşersek bizim için o kadar kötü olur. Birlik olmamız gerekiyor” dedi.
Umarım cesaret verir
‘4 ay, 3 Hafta ve 2 Gün’ adlı filmiyle Altın Palmiye’yi alan yönetmen Cristian Mungiu’ya ödülünü ünlü ABD’li aktris Jane Fonda verdi. Ödül töreninde bir konuşma yapan Romanyalı yönetmen, “Bu ödülün bana verilmesi, ümit ederim ki, küçük ülke-lerde mütevazı bütçelerle ve dev sinema yıldızları olmadan film çeken yönetmenleri de cesaretlendirmesi açısından iyi bir haber olur” dedi. Mungiu, ’4 Months, 3 Weeks and 2 Days-4 ay, 3 Hafta ve 2 Gün’de kürtajın yasak olduğu yıllarda Romanya’da hamile kalan bir kızın endişe dolu hikayesini anlatıyor. Yarışmada ilk Altın Palmiye’yi kısa metraj film dalında Lisa Miller, ‘Ver Llover’ adlı filmiyle aldı. İkinci olarak da Altın Kamera Ödülü verildi. Bu ödülü de İsrailli yönetmen Edgar Kertel, ‘Les Meduses’ isimli filmdeki başarısıyla kazandı. Bu ödüllerin ardından festivalin jüri üyeleri anons edildi. Festivalin jüri başkanlığını İngiliz yönetmen Stephen Frears yaptı. 2006 Nobel Edebiyat Ödülü’nün sahibi, Yazar Orhan Pamuk da jüride yer aldı.
60. Yıl Özel Ödülü
Jüri Özel Ödülü, İranlı yönetmen Marjane Satrapi ve Vincent Paronnaud’un ‘Persepolis’ine ve Meksikalı Carlos Reygadas’ın ‘Stellet Licht-Lumiere silencieuse’ adlı filmine verildi. En İyi Erkek Oyuncu Altın Palmiye Ödülü Stephan Frears tarafından ilan edildi. Ödül, ‘Le Bannissement’ isimli filmdeki performansıyla Rus aktör Konstantin Lavronenko’ya verildi. En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü Lee Chang-dong, ünlü Fransız oyuncu Alain Delon’un elinden aldı. Beyaz perdeye en iyi aktarılan film ödülünü, ABD’li yönetmen Julian Schnabel’in çektiği “Le Scaphandre et le Papillon” kazandı. Cannes 60’ıncı Yıl Özel Ödülü de “Paranoid Park”ı da çeken ünlü yönetmen Gus Van Sant’a verildi. Altın Palmiye’den sonra gelen büyük ödül de Japon yönetmen Naomi Kawase’nin çektiği “La foret de Mogari”ye verildi. Geçtiğimiz yıl ‘İklimler’ ile Nuri Bilge Ceylan’a verilen Uluslararası Film Eleştirmenleri Birliği-Fipresci Ödülü de bu yıl, Altın Palmiye’nin sahibi olan ’4 Months, 3 Weeks and 2 Days-4 ay, 3 Hafta ve 2 Gün’e verildi. (KÜLTÜR SERVİSİ)
ÖNCEKİ HABER

İstanbul dans Festivali yarın başlıyor

SONRAKİ HABER

Ersur Tekstil işçileri işsiz kalma kaygısı yaşıyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa