İstanbul dans Festivali yarın başlıyor

İstanbuldans Festivali, yarın garajistanbul’da Laboratuar Ekibi’nin “şehr’ü evlad’üz-ziyan” adlı eseriyle başlayacak ve 10 Haziran’da Çıplak Ayaklar Kumpanyası’nın ‘Faili Meçhul’ adlı performansıyla son bulacak.


İstanbuldans Festivali, yarın garajistanbul’da Laboratuar Ekibi’nin “şehr’ü evlad’üz-ziyan” adlı eseriyle başlayacak ve 10 Haziran’da Çıplak Ayaklar Kumpanyası’nın ‘Faili Meçhul’ adlı performansıyla son bulacak. 21 farklı topluluk birçok farklı atölye çalışması, söyleşiler, paneller ve sergilerle dansseverleri bekleyecek olan festival Türkiye’de çağdaş dansın giderek yaygınlaşmasını ve sanatçıların bir arada durabilecekleri eserlerini topluca sergileyebilecekleri bilgi paylaşımında bulunabilecekleri bir zemin sağlamayı düşlüyor.
Festival boyunca her sabah teknik dersler ve atölye çalışmaları yapılacak. 12 farklı eğitmen tarafından festival süresince her seviyeden dansçıyı bekliyor olacak. Fransız Kültür Merkezi’nde gerçekleşecek olan söyleşiler ise çağdaş dans alanında Türkiye’de ve dünyadaki gelişmeleri, yaşananları, tartışmaları biraz daha bilimsel biraz daha akademik bir zemine oturtma çabasında. Diğer yandan festivalde dans afişleri sergisi, ışık atölyesi, dans kitapları standı ve açık radyo “açık dergi” programında dans sohbetleri gibi yan aktivitelerle de katılımcılara farklı ve geniş bir “dans” imkanı sunulmaya çalışılacak. (KÜLTÜR SERVİSİ)
www.evrensel.net