Batasuna seçimden galip çıktı

İspanya’da yerel seçimleri muhalefetteki Halk Partisi (PP) kazanırken, Bask halkının haklarını savunan adaylar da başarı elde etti.


İspanya’da yerel seçimleri muhalefetteki Halk Partisi (PP) kazanırken, Bask halkının haklarını savunan adaylar da başarı elde etti.
İspanya’da yaklaşık 35 milyon seçmenin kayıtlı olduğu 13 özerk yönetim ve 8 bin 111 belediyeyi ilgilendiren yerel seçimlere katılım, bir önceki seçimlere oranla yüzde 4 oranında düşerek yüzde 63 düzeyinde kaldı. Resmi seçim sonuçlarına göre İspanya genelinde oyların yüzde 35.65’ini PP, yüzde 34.93’ünü iktidardaki Sosyalist İşçi Partisi (PSOE) alırken yüzde 5.49’luk oranla Birleşik Sol (IU) üçüncü sırada yer aldı.
İspanya’da 2003 yılındaki yerel seçimlerde PSOE yüzde 34.83, PP ise yüzde 34.29 oranlarında oy almıştı. Son yerel seçimlerde PP, oy oranını özellikle Madrid ve Valencia kentlerinde artırırken elinde bulundurduğu Balear Adaları ve Navarra özerk yönetimlerinde çoğunluğu kaybetti.
Madrid’deki özerk yönetim ve belediye başkanlığını yüzde 55’e yakın oy alarak elinden bırakmayan PP, burada “tarihi bir başarı” elde etti. Madrid’deki parti genel merkezi binasında partililere seslenen PP’nin lideri Mariano Rajoy, “7 yıl aradan sonra yeniden İspanya’nın birinci partisi olduk” diyerek “zafer” ilan etti. Normal şartlarda 2008 Mart ayında yapılacak genel seçimlere kadar bu hızla çalışmaya devam edeceklerini kaydeden Rajoy, gelecek yıl yeniden iktidara geleceklerini söyledi.
PSOE ise PP’den daha az oy almasına rağmen ülke genelinde daha fazla belediye meclis üyesi kazandı.
Komşu bölgede de başarılı
Seçimlerin en çarpıcı sonuçlarından biri, Bask bölgesinde ETA örgütünün silahlı eylemlerini desteklediği iddiasıyla kapatılan Batasuna partisinin desteklediği Milliyetçi Bask Hareketi’nin 30’a yakın belediyeyi kazanması oldu.
Bask bölgesinde barış sağlamaya yönelik görüşmelerde sık sık Bask bölgesine bağlanacağı iddiaları ortaya atılan Navarra Özerk Yönetimi’nde ise Bask milliyetçisi parti Nafarroa Bai (Na-Bai), önemli başarı elde ederek özerk yönetim mecliste 12 sandalye elde etti. Navarra’da Halk Partisi’nin kolu olan UPN’nin çoğunluğunu kaybetmesine neden olan Na-Bai, yeni koalisyon hükümeti görüşmelerinde de kilit konumda yer alacak. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net