Orada devlet var mı?

Ağrı’da 8 kişinin yaşamını yitirdiği sel felaketinden önce, köylülerin Ağrı Valiliği Afet İşleri Müdürlüğü’ne başvurarak önlem alınmasını istedikleri ortaya çıktı.


Ağrı’da 8 kişinin yaşamını yitirdiği sel felaketinden önce, köylülerin Ağrı Valiliği Afet İşleri Müdürlüğü’ne başvurarak önlem alınmasını istedikleri ortaya çıktı. Köylüler, buna rağmen önlem almayan yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunmaya hazırlanıyor.
Ağrı’nın Hamur ilçesine bağlı Seyithan, Oğultaş, Karlıcan, Demirkapı ve Öndilek köylerinde meydana gel sel felaketinde 8 kişi yaşamını yitirirken, bine yakın hayvan telef oldu. Yüzlerce dönüm arazinin sel suları altında kaldığı felaketin ardından köylere yeterli yardım yapılmazken, Kızılay’ın dağıttığı çadırlar da ihtiyacı karşılayamadı. Yolları hâlâ düzeltilmeyen köylerde elektrik de 2 gündür kesik. Yeniden aynı felaket ile karşı karşıya kalma kaygısı yaşayan bazı köylüler ise traktör vagonlarının üstüne serdikleri çadırların altına sığındı.
Önlem alınmasını istediler
Oğultaş köyündeki evi su altında kalan Abdulvahap Güneş, geçen yıl Ağrı Valiliği Afet İşleri Müdürlüğü’ne başvurarak önlem alınmasını istediğini söyledi. Afet İşleri’nden, dere yatağında bulunan evinin başka bir yere yapılması için yardım istediğini aktaran Güneş, “Ancak bu teklifim, ihtiyaç olmadığı gerekçesi ile reddedildi. Görevini yapmayan yetkililer hakkında suç duyurusunda bulunacağım. Eğer devlet yeterli önlemi almış olsaydı bu kadar insan ölmezdi. Ben ve ailem çok mağdur durumdayız. Bize bir an önce gerekli yardımın yapılması gerekiyor” dedi.

Karlıca köyünde meydana gelen sel nedeniyle 4 yakınını kaybeden Dilaver Seven ise 3 ay önce Afet İşleri Müdürlüğü’ne başvurarak yetkilileri uyardığını anlattı. Dilekçe ile başvurduğunu söyleyen Seven, “Bana yeni bir eve ihtiyacım olmadığını, ancak dere yatağının kenarına taş dökebileceklerini söylediler. Bunun yeterli olmadığını söylememe rağmen beni dinlemediler. Aradan geçen zamana rağmen dere kenarına taş bile dökmediler. 4 yakınımı kaybettim. Sorumlular hakkında tazminat davası açacağım” diye konuştu.
‘Devlet bize yardımcı olmadı’
Malxas köyünde oturan Dilaver Karagöz de selden önce yaptıkları başvuruya rağmen önlem almayan Afet İşleri Müdürlüğü’nün sorumlu olduğunu söyledi. Köy halkı olarak mağdur durumda olduklarını ifade eden Karagöz, şunları dile getirdi:
“Sorunlarımızla kimse ilgilenmiyor. Bu kadar insanın sel felaketinde hayatını kaybetmemesi lazımdı. Bu konuda devletin kapısını defalarca çaldık. Ama görüyorsunuz sonuç ortada. Ben de tazminat davası açacağım.”
‘Bize başvuru yapılmadı’
Ağrı Valiliği Afet İşleri Müdürlüğü yetkilileri ise köylülerin kendilerine böyle bir başvuru yapmadığını iddia etti. Bir yetkili, “Bu konuda çok hassasız. Defalarca uyarıda bulunmamıza rağmen evler halen dere kenarlarında yapılıyor. Sel felaketi hepimizi üzdü. Yaraları sarmaya çalışıyoruz” dedi. (Ağrı/DİHA)
Oktay Candemir
www.evrensel.net