30 Mayıs 2007 00:00

Şeyhin teklifi kabul edildi ihale süreci durduruldu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Levent’teki İETT arazisi ihalesini kazanan Sama Dubai şirketinin, ihale sürecini durdurma isteğini kabul etti.

Paylaş

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Levent’teki İETT arazisi ihalesini kazanan Sama Dubai şirketinin, ihale sürecini durdurma isteğini kabul etti. 1 milyar 156 milyon YTL’lik ihale tutarını ödemeyen Dubai Şeyhi el Maktum, dün pek çok gazeteye kurduğu vakıfa 10 milyar dolar bağışladığını duyuran tam sayfa ilan vererek, bir anlamda ‘sorun para değil’ mesajı verdi.
İETT arazisi ihalesini 1 milyar 156 milyon YTL’ye (705 milyon dolar) alan Dubai Şeyhi el Maktum’un şirketi Sama Dubai, sürenin önceki gün mesai saatinde bitmesine rağmen parayı yatırmamış, 50 günlük hukuki öteleme hakkını kullanmaya karar vermiş, belediyeden arazi üzerindeki davalar sonuçlanana kadar ihale sürecinin durdurulmasını talep etmişti.
Konuyu inceleyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi, şirketin talebini kabul ederek, ihale sürecini davalar sonuçlanıncaya kadar durdurdu.
Süreç
İstanbul Levent’teki İETT arazisinin satışı için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) 21 Mart’ta yaptığı ihalesinde 705 milyon dolarla en yüksek teklifi veren Dubai Şeyhi el Maktum’un şirketi Sama Dubai’nin parayı ödeme süresi önceki gün doldu. Sama Dubai KDV’siyle birlikte 1.1 milyar YTL olan satış bedelini ödemedi. Sama Dubai’nin parayı ödemek için, arazinin imar durumuna ilişkin olarak açılan davaların sonuçlanmasını bekleyeceği öğrenildi.
İETT arazisi konusunda nasıl bir tavır alacaklarını belirlemek üzere Dubai’de bir araya gelen şirket yetkililerinin toplantısından üç karar çıktığı ve bu kararların İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne iletildiği belirtildi. Edinilen bilgiye göre Sama Dubai’nin kararları şöyle:
1- Sama Dubai, Türkiye’ye yapacağını açıkladığı yatırım konusunda hâlâ kararlı.
2- İETT arazisinde son ödeme tarihinden itibaren başlayan 50 günlük öteleme hakkı kullanılacak.
3- Belediye, bu sürede hukuki pürüzleri giderdiği anda ödeme yapılacak.
Açılan davalar
Arazi üzerinde Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi, Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi ve İnşaat Mühendisleri Odası’nın açtığı davalar sürüyor. Bu odalar, belediyenin arsa üzerinde yaptığı imar planı tadilatının iptalini talep ediyor.
Topbaş ne dedi
İBB Başkanı Kadir Topbaş konuyla ilgili sorular üzerine şöyle dedi: “Bu arazi bizim için çok önemli bir kaynak teşkil ediyor. Bu kaynağa ihtiyacımız var. Burada bir terslik olsa bile yine satacağız. Başka çaremiz yok.”
İBB’den yapılan açıklamada da Sama Dubai’nin davalar nedeniyle konu açıklığa kavuşana dek ihale işlemlerinin durdurulmasını talep ettiği bildirildi.
Davalar bir an önce sonuçlanmalı

İhale sürecinin durdurulmasının, İstanbullular için çözüm olmasa da olumlu bir gelişme olduğunu ifade eden TMMOB Mimarlar Odası Büyükkent Şubesi’nden Mücella Yapıcı, davaların sonuçlanmasını beklemeden ihalenin yapılmış olmasının başlı başına hata olduğunu ifade etti. Projenin ve planların mevzuatlara uygun olmadığını kaydeden Yapıcı, ihaleye giren şirketlerin bu sürecin yaşanabileceğini bildiklerini bu nedenle olayın arka planında başka gelişmeler yaşanmış olabileceğini vurguladı. Bu tür, kentin önemli bölümünü ilgilendiren ihalelerin açılan davalara ve tepkilere rağmen yapılmaması gerektiğini vurgulayan Yapıcı, gelişmenin olumlu sonuç verebilmesi için açılan davaların bir an önce sona ermesini umduklarını söyledi.
(HABER MERKEZİ)
ÖNCEKİ HABER

‘Yetkisiz’ polis böyle yaparsa

SONRAKİ HABER

Keşan'da eğitime kar engeli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa