30 Mayıs 2007 00:00

Sağlık memuru mutfakta çalışıyor

Birinci basamak sağlık hizmetlerinin özelleştirilmesinin ilk adımı olan aile hekimliği, sadece halk sağlığını değil sağlık çalışanlarını da olumsuz etkiliyor.

Paylaş

Birinci basamak sağlık hizmetlerinin özelleştirilmesinin ilk adımı olan aile hekimliği, sadece halk sağlığını değil sağlık çalışanlarını da olumsuz etkiliyor. İzmir Buca’da bir aile sağlığı merkezinde çalışan sağlık memurları, 14 Mayıs’ta aile hekimliği pilot uygulamasının başlamasının ardından çalışma odaları aile hekimine kiralandığı için binanın mutfağında çalışıyor. Sağlık memurlarının buzdolabı, fırın, ocak ve mutfak malzemelerinin bulunduğu odaya konulan bir bilgisayarla çalışmak zorunda bırakılmasının gerekçesi ise aile hekimlerinin mutfak için kira ödememesi.
Birinci basamak sağlık hizmetlerinin özelleştirilmesini kanıtlayan durumu aile hekimlerine sorduğumuzda aldığımız yanıt ise ‘Sağlık memurunun mutfakta çalışmayı kendisinin istediği’ oluyor. Eski adıyla Çamlıkule Sağlık Ocağı, yeni adıyla Buca 10 No’lu Çamlıkule Aile Sağlığı Merkezi’nde görüştüğümüz aile hekimleri, memura depoyu kullanmasını önerdiklerini ancak görevlinin mutfakta çalışmayı tercih ettiğini söyledi.
‘Olay sağlık ocaklarının kapatıldığının kanıtıdır’
Konuyla ilgili olarak görüştüğümüz SES İzmir Şube Yönetim Kurulu Üyesi Turan Başkaya, aile sağlık merkezlerinde yaptıkları rutin gezilerinde böyle bir durumla karşılaştıklarını belirterek, aile hekimliği ile birlikte çalışanlara tecrit uygulandığını ifade etti. Aile hekimlerinin sağlık merkezlerindeki odalarına kira ödendiğini belirten Başkaya, bunun sorunun temel kaynağı olduğunu kaydetti. Devlet memurunun mutfakta çalışmaya mahkum edildiğini söyleyen Başkaya, “Sağlık ocağı sisteminde odası bulunan, işlerini yapan devlet memurları sözleşmeli hekimlerin yanında çalıştırılarak yasalar hiçe sayılıyor. Ocakları gezerken sağlık memuru arkadaşımızı mutfakta çalışırken görünce durumu araştırdık. Aile hekimlerinin mutfağa kira ödemeyeceğini, buranın kirasının il sağlık müdürlüğü tarafından ödendiğini belirledik. Sağlık memuru arkadaşımızın mutfakta çalışmak zorunda bırakılmasının nedeni de bu” dedi.
Yaşanan durumun, yetkililerin “aile hekimliği sisteminde çalışanlar mağdur olmayacak” söylemini çürüttüğünü vurgulayan Başkaya şöyle konuştu: “Yaşananlar, sağlık ocaklarının özel muayenehane haline getirildiğinin göstergesidir. Öyle olmasa devletin memuru mutfağa atılmazdı. Memur arkadaşımız şu anda da devletin işlerini yapmakta, ama mutfağa atılmış durumda. Maaşını devletin ödediği memur, özel hekimin yanında çalıştırılıyor. Bu olay aile hekimlerinin daha az kira ödeyerek daha çok para kazanma çabalarıdır. Artık hemşire arkadaşların, elbiselerini değiştireceği odaları bile yok. Sağlık ocakları kapanmış, ücretli hekimlik dönemi başlamıştır. Bu olay utanç göstergesidir”. (İzmir/EVRENSEL)
Ozan Sürücü
ÖNCEKİ HABER

Allianoi kazılarına Bakanlıktan izin çıkmadı!

SONRAKİ HABER

Macaristan’da ‘Köle yasası’na karşı protestolar devam ediyor

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa