31 Mayıs 2007 00:00

Savcının gayreti şapka çıkarttırdı

27 Nisan muhtırasının” ardından, askerlerin yargılandığı davalar ya bozuluyor ya da askerler hakkında beraat isteniyor. Şemdinli davasında tutuklu olan astsubaylar ile ilgili verilen hapis cezası kararının bozulmasından sonra...

Paylaş

27 Nisan muhtırasının” ardından, askerlerin yargılandığı davalar ya bozuluyor ya da askerler hakkında beraat isteniyor. Şemdinli davasında tutuklu olan astsubaylar ile ilgili verilen hapis cezası kararının bozulmasından sonra şimdi de Atabeyler Grubu davasında yargılanan askerlerin beraati istendi. Cumhuriyet Savcısı Salim Demirci, sanıkların eylemlerinin “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak” suçunu oluşturmadığını savunarak, delil yetersizliğinden sanıkların beraatlerine karar verilmesini talep etti.
Patlayıcıların tehlikesi yokmuş
Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün görülen duruşmada tutuksuz yargılanan sanıklar Murat Eren, İsmail Bilici, Mehmet Karatepe, Erkut Taş ve Yasin Yaman ile sanık avukatları katıldı. Duruşmada esas hakkındaki görüşünü bildiren Cumhuriyet Savcısı Salim Demirci, “Atabeyler Grubu”na yönelik soruşturma kapsamında sanıklar işadamı Yunis Akkaya, ordudan ihraç edilen Yüzbaşı Murat Eren ve Astsubay Yasin Yaman’ın evlerinde yapılan aramalarda patlayıcı madde, mühimmat ve bazı belge, CD ile disketlere el konulduğunu söyledi. Genelkurmay Başkanlığı Askeri Savcılığı’nca yaptırılan uzman bilirkişi ve kriminal incelemelerde, Yunis Akkaya ve Yasin Yaman’ın evlerinde elde edilen patlayıcılar ile mühimmatların bir kısmının piyasadan temin edildiğinin, bir kısmının ise askeri malzeme olduğunun anlaşıldığını belirten Demirci, “askeri malzeme olan patlayıcı ve mühimmatların mevcut durumlarıyla tehlikesi bulunmayan ve düzenek haline getirilmemiş maddeler olduğunun anlaşıldığını” öne sürdü. Savcı Demirci, patlayıcı maddelerin imha amacı ile askeri birliğe getirilen malzemeler olduğunu iddia etti.
‘İnandırıcı delil yok, suç oluşmamış’
Savcı, işadamları Suat Kıy, Mehmet Karatepe ve İsmail Binici’nin ise oluşuma lojistik destek sağladığına ilişkin kesin ve inandırıcı delil elde edilemediğini dile getirdi. Eylemlerin “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak” suçunu oluşturmadığını savunan Savcı Demirci, sanıklardan 10’unun beraatini talep ederken, 4 kişi hakkında ise “patlayıcı madde bulundurmak” suçlarından 3’er yıldan 8’er yıla kadar hapis isteminde bulundu.
Sanıklar ve avukatları, esas hakkındaki savunmalarını hazırlamak amacıyla mahkemeden süre talep ettiler.
Mahkeme Başkanı Mehmet Orhan Karadeniz, sanıklar ve avukatlarına istedikleri sürenin verildiğini belirterek, duruşmanın ertelendiğini açıkladı.
Neler olmuştu

Danıştay saldırısının ardından yapılan Atabeyler operasyonu, 18 Mayıs 2006’da Emniyet istihbarat birimine gelen “Vatan Sever” rumuzlu e-mail ile başladı. Polis, 31 Mayıs’ta Ankara’da 9 ayrı adrese baskın düzenledi. Baskınlarda, Başbakan’ın konvoyuna suikast girişimi dahil çeşitli paramiliter faaliyetler planladığı iddia edilen ve içinde askerlerin de olduğu birçok kişi gözaltına alındı. Baskınlarda çok sayıda patlayıcı madde ve çeşitli krokiler ele geçirildi. Ancak baskın sonrasında kimliği belirsiz kişilerin operasyon detaylarını zarf içinde bazı gazetelere servis yapması, soruşturmaya yönelik kuşkular doğmasına neden oldu. Operasyon sonrasında hem askeri hem de sivil mahkeme tarafından tutuklanan Yüzbaşı Murat Eren’in, “Bu patlayıcıları PKK’ya karşı mücadelede kullanmak için saklıyorduk. Kendimize göre mücadele yöntemi geliştirdik” demişti.
Atabeyler Grubu’nun İçişleri Bakanı Abdulkadir Aksu’nun oğlu ve şovmen Mehmet Ali Erbil’in de aralarında bulunduğu kişilere suikast girişimi hazırlığı yaptıkları da iddialar arasında yer almıştı. Aynı zamanda baskın sırasında Başbakan’ın evinin krokileri de bulunmuştu.
(Ankara/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Muhtar, deli azalara kızıp kendini astı

SONRAKİ HABER

Akar: Bedelli askerlikten 9 milyar 533 milyon lira gelir elde edildi

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa