01 Haziran 2007 00:00

Irak’taki işkencelerde başsavcı parmağı

İngiliz askerlere, “Iraklı tutsakları tutuklarken ya da sorguya çekerken İnsan Hakları Sözleşmesi’ne bağlı değilsiniz” diyen Başsavcı Lord Goldsmith, insan hakları savunucularının sert eleştirilerine uğradı.

Paylaş

İngiliz askerlere, “Iraklı tutsakları tutuklarken ya da sorguya çekerken İnsan Hakları Sözleşmesi’ne bağlı değilsiniz” diyen Başsavcı Lord Goldsmith, insan hakları savunucularının sert eleştirilerine uğradı.
Irak’taki İngiliz karargahı ile Londra arasında geçen yazışmalara ulaşan The Independent gazetesi, Lord Goldsmith’in karargaha gönderdiği “pragmatik tavsiyelerde” askerlere, tutsaklarla ilgilenirken Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde (AİHS) belirtilen “yüksek standartlara uyulması gerekmediğini” önerdiğini ortaya çıkardı. Goldsmith, İngiltere Irak’ın kontrolünü tamamen elinde bulundurmadığı için ve askerlerin bulunduğu bölgeler İngiliz yargı sahasında sayılamayacağından bu bölgelerde İnsan Hakları Sözleşmesi’nin uygulanmayacağını savundu.
İnsan hakları savunucuları, bunun Cenevre Konvansiyonu’nu yok saymakla eşdeğer olduğunu, aynı zamanda Irak’ta “yüksek standartlar” sağlanacağını vaat eden İngiliz ordu avukatının sözüne ters düştüğünü ifade ederlerken insan hakları grupları ve uluslararası hukuk uzmanları da İngiliz hükümetini Lord Goldsmith’in yasal duruşunu ifşa etmeye çağırdılar.
60’tan fazla dosya var
Geçen ay ilk kez bir İngiliz askeri, Iraklı sivillere kötü muameleden yargılandı ve ordudan uzaklaştırılarak bir yıl hapis cezasına çarptırıldı. 2005 yılında da üç İngiliz askeri, Almanya’daki savaş mahkemelerinde, yardım merkezinde Iraklı tutsaklara tecavüz etmekten yargılanarak hapis cezasına çarptırıldılar. İnsan hakları örgütlerinin elinde, yargıya intikal etmeyi bekleyen bunlar gibi 60’tan fazla dosya var.
Lord Goldsmith’e karşı duran ve Irak’a gidip durumu yerinde gören hukukçu Colonel Mercer’ın hukuki yorumu doğruluk kazandı. Sonuçta, Temyiz Mahkemesi İngiliz askerlerinin, tutsaklara işkenceyi ve kötü muameleyi yasaklayan İnsan Hakları Sözleşmesi’ne tabi kılınmasına karar verdi. (DIŞ HABERLER)
Boeing şirketine işkence davası

ABD’de, Merkezi Haberalma Teşkilatınca (CIA) kaçırılıp başka ülkelerdeki gizli cezaevlerine götürülen üç kişiyle ilgili olarak, Boeing şirketine bağlı bir firma aleyhinde dava açıldı.
ABD’nin önde gelen insan hakları örgütü ACLU, Boeing’in yan kuruluşu “Jeppesen Dataplan” şirketini, Etiyopyalı Binyam Muhammed, İtalyan Ebu Kasım Britel ve Mısırlı Ahmet Agize’nin, CIA tarafından sorgu ve işkence amacıyla hava yoluyla ABD dışında gizli yerlere nakledilmesi operasyonlarına bile bile katılmakla suçluyor. ACLU yöneticisi Anthony Romero, “Amerikan şirketleri, CIA’nın temel Amerikan değerlerine aykırı yasa dışı nakliye programlarından menfaat sağlamamalı” dedi. “Jeppesen Dataplan” şirketi, operasyonların niteliğini bildiği halde CIA’ya uçuş hizmeti sağlamakla suçlanıyor. ACLU’ya göre, şirket özellikle 2001 sonlarında CIA’nın gizli nakil işlemleri için 70 sefer yaptı. (DIŞ HABERLER)
ÖNCEKİ HABER

Blair hükümeti polisin yetkisini artırıyor

SONRAKİ HABER

Keşan'da eğitime kar engeli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa