Filistinli siyasi tutsaklara işkence yapılıyor

“İsrail’de İşkenceye Karşı Halk Komisyonu” adlı insan hakları kuruluşu, İsrail iç güvenlik servisi Şin Bet ile polisi, Filistinli siyasi şüphelilere ciddi biçimde işkence uygulamakla suçladı...


“İsrail’de İşkenceye Karşı Halk Komisyonu” adlı insan hakları kuruluşu, İsrail iç güvenlik servisi Şin Bet ile polisi, Filistinli siyasi şüphelilere ciddi biçimde işkence uygulamakla suçladı ve bazı verilerden hareketle ülkede zanlılara işkenceyi önleyecek bir mekanizma bulunmadığını belirtti.
Örgüt tarafından yayımlanan “Saatli Bomba” başlıklı raporda, 2004 ve 2005 yıllarında, İsrail askerleri tarafından yakalanan ve işkenceye uğrayan 9 Filistinlinin ifadelerine yer verildi. Raporda, Filistinlilere sorgulamalar sırasında uygulanan cinsel taciz dahil işkenceler açıkça yer aldı.
İşkence gören ve adı A olarak belirtilen bir Filistinli, rapordaki ifadesinde, soruşturma sırasında polisin cinsel organlarını koparırcasına çektiğini ve kendisine “kesip köpeklere atmak” istediğini söylediğini, bunun en az 10 dakika sürdüğünü, bu süre içinde acı içinde bağırdığını aktardı. Aynı Filistinli, Ebu Kebir Adli Tıp Enstitüsü doktorlarının da cinsel tacize uğradığını tespit ettiklerini söyledi.
Raporda, avukatlar, askeri hakimler ve Adalet Bakanlığının üst düzey görevlileri dahil, cezaevi gardiyanları, polis hatta doktorlar bile işkencede yer almakla suçlandı.
Mayıs ayı başında İsrailli insan hakları örgütlerinden B’Tselem ve Hamoked (Bireyi Savunma Merkezi) de Şin Bet’i, Filistinli siyasi tutuklulara sorgulamalarında işkence yapmakla suçlamış ve İsrail Yüksek Mahkemesinin 1999 yılında aldığı, işkenceyi yasaklayan kararı ihlal ettiklerini bildirmişti.
İşkenceye Karşı Halk Komisyonu, İsrail Yüksek Mahkemesinin aldığı kararı yetersiz bulduğunu belirtirken, “hemen hemen her Filistinlinin işkence görmesine imkan veren bir saatli bomba” olarak niteledi.
Gazze’yi tecrit planı
İsrail’in stratejik tehditlerden sorumlu Başbakan Yardımcısı Avigdor Lieberman, Gazze Şeridi’ni tecrit etme planı hazırladı. Yedioth Ahronot gazetesinin haberine göre, plan, Gazze Şeridi ile Batı Şeria’nın birbiriyle hiç bağlantısı olmayan iki ayrı bölge olarak kabul edilmesini öneriyor. Lieberman’ın Kassam roketleri saldırılarına karşı hazırladığı plan, Gazze Şeridi’nin tamamının “hasım bir siyasi varlık” olarak ilan edilmesini öngörüyor. Plan, Filistinli gruplarca kaçırılan İsrail askeri serbest bırakılıncaya kadar, Filistinli tutukluların aile ziyaretleriyle ilgili haklarının iptalini ve Filistin lideri Mahmud Abbas ile tüm bağların kesilmesini de içeriyor. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net