Meclis’te gözler parti merkezlerinde

Meclis, çalışmalarının sonuna gelirken, vekillerin gözleri parti merkezlerinde oluşturulacak listelerde. Milletvekilleri, listeyi hazırlayacak parti yöneticilerinin gözüne girebilmek için Meclis’te son hamlelerini yaparken,...


Meclis, çalışmalarının sonuna gelirken, vekillerin gözleri parti merkezlerinde oluşturulacak listelerde. Milletvekilleri, listeyi hazırlayacak parti yöneticilerinin gözüne girebilmek için Meclis’te son hamlelerini yaparken, bir yandan da partilere transferler ve “birleşmeler” konuşuluyor. Milletvekili aday listeleri 4 Haziran günü akşam mesai bitiminde Yüksek Seçim Kurulu’na teslim edilmiş olacak. Başta AKP’liler olmak üzere, milletvekilleri listelere girebilmek için Meclis’te son çırpınışlarını gerçekleştirip, çalışmalara katılarak dikkat çekmeye çalışırken, heyecan ve gerilim de son noktasında.
Şener başvuruda bulunmadı
AKP, sosyal demokratları transferinin ardından bugün de Meclis’te grubunu toplayarak vitrinini oluşturacak yeni isimleri açıklayacak. Her açıklanan ismin, bir milletvekilinin aday olamayacağı anlamına geldiğini bilen vekiller ise yürekleri ağızlarında gelişmeleri izliyorlar.
Listelerde son belirleyicinin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın olacak olması, vekilleri Başbakan’a daha yakın durmaya, gözüne girmeye itiyor. Başbakan Erdoğan’ın ise 4 bin başvuru ve mevcut milletvekilleri de düşünüldüğünde nasıl bir seçim yapacağı, kimleri yeniden aday göstereceği merak ediliyor.
AKP’de yaşanan başka bir sıkıntı ise parti içinde üçüncü isim olarak bakılan Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener’in adaylık başvurusunda bulunmaması. Ekibiyle birlikte adaylık isteyen Şener’in, bu isteğinin gerçekleşmemesi üzerine adaylık başvurusu yapmadığı söylenirken, kulislerde gazetecilerin soruları üzerine Şener adaylık başvurusunda bulunmadığını doğruladı. Şener “istifa mı edeceksiniz?” sorusunu yanıtsız bırakarak ‘4 Haziran’ı bekleyin’ dedi.
Benzer bir bekleyiş CHP’li vekillerde de hakim. Baykal’ın partisinin grup toplantısında vekillere teşekkür ederek, önemli oranda yenilenme olacağı mesajı vermesi, vekiller arasında “kim gidecek, kim kalacak” beklentisini öne çıkardı. Ön seçim olan illerde seçimi kaybeden vekiller ise “acaba merkezden atanabilir miyiz” beklentisine girdi.
CHP’nin DSP ile güç birliği yapması da CHP’li vekillerin adaylık şanslarını azaltan başka bir etken oldu. DSP daha önce CHP’ye 10 kişilik bir aday listesi göndermişti, görüşmeler ise devam ediyor.
Demokrat Parti (DP) ise yaşama yeniden “merhaba” derken, muhalefetini de beraberinde getirdi. Tansu Çiller ekibinin DYP’nin isim hakkını alması, Çiller’in DYP’yi yeniden kurarak siyasete gireceği mesajını verirken, aynı akıbete uğramamak için ANAP Genel Başkanı Erkan Mumcu, hafta sonunda fesih kongresi yapılırken, “isim hakkı” önlemleri alacak. (Ankara/EVRENSEL)
Sultan Özer
www.evrensel.net