Raydan çıkan sorular yanıt bekliyor

Bingöl’ün Genç ilçesinde devrilen ve içinde askeri cephane çıkan vagonla ilgili tartışmalar sürüyor. Ortadoğu uzmanı Gazeteci-Yazar Hüsnü Mahalli, “Devrilen trende yakalanan askeri malzeme ABD malzemesi. ...


İran’dan Suriye’ye giderken Bingöl’ün Genç ilçesinde bomba nedeniyle devrildiği ileri sürülen trenden çıkan askeri cephane, tartışmaları da beraberinde getirdi. İran’dan Hizbullah’a füze taşındığı iddiası ilk olarak ortaya atılırken, Genç Cumhuriyet Savcısı trende füze olmadığını açıklamıştı. Dün gazetelerde “vagonlarda Kanas marka suikast tüfekleri bulundu” yönündeki haberleri ise Genelkurmay Başkanı Yaşar Büyükanıt yalanladı.
Öte yandan trendeki mühimmatın ABD malı olduğu iddiası da dikkat çekiyor. Çünkü iddialara göre ne İran ne Suriye ne de Hizbullah ABD malzemesi kullanmıyor. Milletlerarası anlaşmalar gerekçe gösterilerek soruşturmanın “gizli” yürümesi de olayla ilgili soru işareti oluşturan bir başka nokta.
İran da reddetti
24 Mayıs’ta Bingöl’ün Genç ilçesi Suveren Bulgudere mevkiinde raylara döşenen bombanın patlamasıyla devrildiği ileri sürülen trenden çıkan silahlarla ilgili soruşturma devam ediyor. Malzemeler savcılık tarafından tek tek kayıt altına alınırken, trende 300 füze ya da Kanas gibi silahların bulunduğu haberleri yalanlandı. İranlı yetkililer de Suriye üzerinden Hizbullah’a silah sevkıyatı yapıldığı iddiasını reddetti. İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi (UYGK) Genel Sekreteri Ali Laricani, “Bu iddialar, İran ve Türkiye arasındaki dostane ilişkileri zedelemek için ortaya atılmıştır” dedi.
Mahalli: Pis kokular yükseliyor
Yaşanan gelişmeleri gazetemize değerlendiren Ortadoğu uzmanı Gazeteci-Yazar Hüsnü Mahalli ise çelişkili resmi açıklamalardan “pis kokular yükseldiğini” belirterek Türkiye, İran, Suriye ilişkilerinin gölgelenmek istenmiş olabileceğini dile getirdi. Trenden çıkan malzemenin ABD malı olmasının da soru işaretlerine neden olduğunu ifade eden Mahalli, “Çelişkilerle dolu bir konu. Hürriyet manşet atıyor içinde böyle silahlar vardır diye ancak Genelkurmay Başkanı böyle bir şey yok diyor. Başkaları ise başka şeyler söylüyor. İran da iddiaları yalanladı. Karmaşık bir konu. Ben de şaşırdım açıkçası. Birileri bir şeyleri karıştırmak istiyor. Türkiye’nin İran ve Suriye ile ilişkileri gölgelenmek isteniyor” dedi.
‘Hizbullah ABD silahı kullanmaz’
Özellikle Kuzey Irak’a operasyonun tartışıldığı bugünlerde özellikle bu tür haberlerin çıkmasının şüpheli olduğuna işaret eden Mahalli, “Çünkü Kuzey Irak konusu yalnız Türkiye ile Irak’ı ilgilendirmiyor, olası bir operasyon İran ve Suriye’yi de ilgilendirir; Kürtleri ve Arap ülkelerini de ilgilendirir. Biliyorsunuz daha önce de İran’dan Suriye’ye giden bir uçak Diyarbakır havaalanına indirildi, tahmin ediyorum ki bu da CIA ve MOSSAD’ın isteği ile oldu. Bütün bunları bir arada değerlendirmek gerekiyor” diye konuştu.
Resmi açıklamalardan “pis kokular yükseldiğini” söyleyen Mahalli, “Sonuçta Türkiye’nin İncirlik Üssü’nden kalkan ABD uçakları da Irak’a askeri malzeme taşıyor; Kuzey Irak’a giden bütün ABD konvoylarında askeri malzeme var. Devrilen trende yakalanan askeri malzeme de ABD malzemesi. İran’da neden ABD malzemesi olsun, İran da Suriye de Hizbullah da ABD malzemesi kullanmıyor. Dediğim gibi pis kokular yükseliyor” dedi. (HABER MERKEZİ)
www.evrensel.net