Doğramacı neyin ödülünü aldı?

TBMM Onur Ödülü, önceki gün düzenlenen törenle Yüksek Öğretim Kurulu’nun (YÖK) kurucusu ve ilk başkanı İhsan Doğramacı’ya verildi.


TBMM Onur Ödülü, önceki gün düzenlenen törenle Yüksek Öğretim Kurulu’nun (YÖK) kurucusu ve ilk başkanı İhsan Doğramacı’ya verildi. TBMM Tören Salonu’na alkışlar eşliğinde gelen Doğramacı, devlet bakanları Beşir Atalay ve Nimet Çubukçu, Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, bazı milletvekilleri ve çok sayıda davetli tarafından karşılandı.
12 Eylül darbesinin ardından aralarında bugün YÖK üyeliği yapanların da bulunduğu çok sayıda bilim insanının üniversitelerden uzaklaştırılmasının ve üniversitelerin generallerin istekleri doğrultusunda kışlaya çevrilmesinin doğrudan sorumlusu sayılan Doğramacı’ya onur ödülü verilmesi, bilim camiasında tepkiyle karşılanmıştı. Boğaziçi Üniversitesi’nden 109 akademisyenin yayımladığı ortak mektupta, hakkında bilim için utanç sayılan “intihal-çalıntı” iddiaları olan bir kişiye onur ödülü verilmesine karşı çıkılmıştı.
Durum bu
YÖK’ün kurulması ve 1402 sayılı Sıkı Yönetim Yasası ile birlikte üniversiteden uzaklaştırılan Prof. Dr. Baskın Oran, TBMM’nin Doğramacı’ya ödül vermesini, “Türkiye’nin içine düşürüldüğü vaziyeti bundan daha iyi simgeleyen bir olay olamazdı” sözleriyle değerlendirdi.
Utanç verici
Eğitim Sen İstanbul Üniversiteler Şubesi Başkanı Adalet Ala, üniversiteleri bilimsellikten uzaklaştıran ve 12 Eylül askeri rejiminin bürokratik devlet yapılanması içinde herhangi bir kuruma dönüştüren YÖK’ün kurucusuna onur ödülü verilmesini, “utanç verici” olarak nitelendirdi. Ala, Doğramacı’nın düşünmeyen, sorgulamayan, bilimsellikten uzak ve topluma ufuk açmayan üniversitelerin temelini attığına dikkat çekti.
Kara leke
Profesör İhsan Doğramacı’nın 12 Eylül yönetiminin tüm antidemokratik uygulamalarının baş sorumlusu olduğunu söyleyen YÖK Üyesi Prof. Alpaslan Işıklı, “Bilindiği üzere o dönem de çok sayıda üniversite öğretim üyesinin kamu kesiminde çalışması, sorgusuz sualsiz ve savunmaları alınmaksızın yasaklanmıştı. O dönemde bu haksızlığa uğrayanların başlarına geleni basın vb. yoluyla açıklamaları olanağı da ellerinden alınmıştı” dedi.
12 Eylül döneminde ABD kongresine sunulan İnsan Hakları Raporu’nda, bazı bilim insanlarının “bilimsel yetersizlikleri” nedeniyle üniversitelerden uzaklaştırıldıklarının iddia edildiğini hatırlatan Işıklı, “YÖK böyle bir açıklamayı Türkiye kamuoyu önünde yapamazdı, yapamaz ama dünya kamuoyunu yanlış yönlendirmek için böyle bir açıklama yapmış olması son derece düşündürücüdür” şeklinde konuştu.
Kendisi de o dönem üniversiteden uzaklaştırılanlar arasında olan Işıklı, demokrasinin ve hukuk devleti ilkelerinin simgesi ve kurucusu durumunda olan TBMM’nin böyle bir ödül vermesinin, tarihine yakışmayan bir kara leke olarak anılacağını söyledi. hr>İhsan Doğramacı Kimdir?

3 Nisan1915 tarihinde Erbil’de doğdu. Ailesi Erbil’in varlıklı ailelerinden birisidir. İlköğrenimini Erbil İbtidaiyyesi’nde, ortaöğrenimini Beyrut Amerikan Üniversitesi’ne bağlı International College’de tamamladı. Üç yıl Bağdat Tıp Fakültesi’ne devam ettikten sonra İstanbul Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Ankara Üniversitesi rektörlüğü (1963-1965), ODTÜ mütevelli heyeti başkanlığı (1965-1967), Hacettepe Üniversitesi rektörlüğü (1967-1975) görevlerinde bulunan Doğramacı, 12 Eylül darbesinden sonra kurulan YÖK’ün ilk başkanıdır. İlk özel üniversite olan Bilkent Üniversitesi’nin de kurcusu olan Doğramacı, halen bu üniversitenin mütevelli heyeti başkanlığı görevini yürütüyor.
İhsan Doğramacı, tüm bunlarla birlikte aralarında Tepe grubunun da olduğu onlarca şirketin sahibi.
(İstanbul/EVRENSEL)
Mustafa Kahveci
www.evrensel.net