Demokratikleşmenin engeli ordu

Teşkilat-ı Mahsusa İşbaşında” başlıklı yazısı nedeni ile TCK’nın 301. maddesi gereğince hakkında dava açılan insan hakları savunucusu Eren Keskin hakim karşısına çıktı.


Teşkilat-ı Mahsusa İşbaşında” başlıklı yazısı nedeni ile TCK’nın 301. maddesi gereğince hakkında dava açılan insan hakları savunucusu Eren Keskin hakim karşısına çıktı. Yazısının ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini belirten Keskin, “Ben yazımda askeri aşağılamadım, ancak Türkiye’nin demokratikleşmesi önünde en büyük engelin Türk ordusu olduğunu düşünüyorum” dedi.
Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in öldürülmesinin ardından 26 Ocak’ta Birgün gazetesine yazdığı “Teşkilat-ı Mahsusa İşbaşında” başlıklı yazısı nedeni ile “Devletin askeri teşkilatını basın yolu ile alenen aşağılamak” iddiasıyla hakkında dava açılan insan hakları savunucusu Avukat Eren Keskin’in yargılanmasına başlandı. Beyoğlu 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada Eren Keskin hazır bulunurken, insan hakları savunucuları, kitle örgütü ve siyasi parti temsilcileri Keskin’e destek için duruşmaya katıldı.
‘Derin devlet, devlet içindeki yapılanmadır’
Duruşmada ifadesi alınan Keskin, söz konusu yazının ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. “1915’te yaşananların soykırım olduğunu düşünüyorum” diyen Keskin, ifadesinde ‘derin devlet’e dikkat çekti. İttihat Terakki’den bu yana ‘derin devlet’in varlığının her zaman mümkün olduğunu vurgulayan Keskin, “Derin devletin ‘gizli’ olduğu söyleniyor, ama ben öyle düşünmüyorum. Derin devlet, devletin içindeki yapılanmadır. Hrant Dink de bu yapı tarafından öldürüldü” dedi. Keskin, “Ben yazımda askeri aşağılamadım, ancak Türkiye’nin demokratikleşmesi önünde en büyük engelin Türk ordusu olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.
Mahkeme ise, yazının bir bütün olarak incelenmesi için duruşmayı 27 Eylül’e erteledi.
Beyoğlu Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Keskin’in yazısında, “...dünden bu yana muhalefet gazetelerde Emekli Tuğgenaral Veli Küçük’ün Danıştay saldırısını gerçekleştiren Alparslan Aslan ile çekilmiş fotoğrafları yayınlanıyor, örgüt kendini saklamıyor ki... Onlar son derece güçlüler, çünkü bu devletin en güçlü, en tartışılmaz, en silahlı yapısının tam içinden besleniyorlar” şeklindeki cümlelerinin Türk Silahlı Kuvvetleri’ni yasadışı oluşumlar içerisinde bulunan, adam öldürün bir çete ya da bir kuruluş olarak nitelediği iddia ediliyor.
Keskin’in “devletin askeri teşkilatını basın yolu ile alenen aşağılamak” suçu işleği ileri sürülen iddianamede Keskin için 9 aydan 4.5 yıla kadar hapis cezası isteniyor. (HABER MERKEZİ)
www.evrensel.net