Çocuklardan ‘Sigaraya hayır’ yürüyüşü

Malatya’da sabahın erken saatlerinde bir araya gelen yüzlerce ilköğretim öğrencisi çocuk, sigaraya karşı yürüdü.


Malatya’da sabahın erken saatlerinde bir araya gelen yüzlerce ilköğretim öğrencisi çocuk, sigaraya karşı yürüdü. Çocukların sigara karşıtı yürüyüşünde renkli görüntüler yaşanırken çocuklar, caddeden geçenleri sigaraya karşı uyardı.
İl Milli Eğitim Müdürlüğü önünde bir araya gelen yüzlerce ilköğretim öğrencisi, buradan Kışla Caddesi üzerinde sigara karşıtı sloganlarla yürüyüşe geçti. Yürüyüşün yapıldığı cadde trafiğe kapatılırken çocuklar, hep bir ağızdan “Sigarayı söndür hayatını söndürme” sloganı attı.
Çocukların sigara karşıtı yürüyüşünde renkli görüntüler yaşanırken çocuklar, yolda ellerinde sigara ile yürüyenleri sigarayı bırakmaları için ikna etmeye çalıştılar.
‘Kapalı ortamlarda sigara içilmemeli’
Öte yandan, aralarında Türk Tabipleri Birliği, Milli Eğitim Bakanlığı, Türk-İş, Halk Sağlığı Uzmanları Derneği’nin de bulunduğu 60’dan fazla kurumdan oluşan Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi (SSUK), Dünya Sağlık Örgütü’ne üye ülkelerle birlikte her yıl 31 Mayıs’ta “Sigarasız Bir Dünya Günü” etkinlikleri yapıyor. Bu yıl “sigarasız çevre” konusunu işlemeye karar veren komite, Ankara Şoförler Odası ile birlikte “Sigarasız Taksi” kampanyası başlattı. (Malatya-Ankara/EVRENSEL)
www.evrensel.net