Fotoğraf: Evrensel

İZELMAN işçisi eşit işe eşit ücret istiyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin verdiği hizmetlerin omurgasını oluşturan İZELMAN işçileri toplusözleşmede “eşit işe eşit ücret” istiyor. Belediyeye bağlı işyerlerinde, kadrolu, şirket işçileri ve taşeronlar ...


İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin verdiği hizmetlerin omurgasını oluşturan İZELMAN işçileri toplusözleşmede “eşit işe eşit ücret” istiyor.
Belediyeye bağlı işyerlerinde, kadrolu, şirket işçileri ve taşeronlar arasındaki ayrımın son bulmasını ve kadro verilmesini talep eden Genel-İş Sendikası üyesi İZELMAN işçileri, sözleşmelerin tıkanması ve grev kararının asılmasının ardından sakal bırakma eylemine başladı. İşçiler arasındaki farklılıkların huzursuzluk yarattığını anlatan işçiler, hiç değilse aradaki uçurumun azaltılması gerektiğini söylüyor.
Doğumdan ölüme
İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı olarak 1992 yılında kurulan İZELMAN’da Genel-İş’e bağlı iki şube örgütlü. Otobüs şoförlerinin örgütlü bulunduğu Genel-İş 1 No’lu Şube Başkanı Saim Geylani, 67 maddelik sözleşmede ücretlere dayalı 16 maddede tıkanıklık yaşandığını belirtti. 1. grupta çalışan işçilerin ücretlerinin asgari ücrete eşitlendiğini, aynı işi yapan diğer işçilerle aralarındaki farkın günlük 10 YTL’yi aştığını ifade etti. Doğumdan ölüme kadar verilen belediye hizmetlerinin yüzde 70’inin İZELMAN işçileri tarafından gerçekleştirildiğini kaydeden Geylani, işverenin ise İZELMAN’ın taşeron ve ihale kanununa tabi olduğu söyleminin arkasına sığındığını dile getirdi. “Gruplar anlamında da 3’er 5’er YTL fark talep ediyoruz. Sosyal şartların iyileştirilmesi taleplerimiz var” diyen Geylani, bunun için sakal bırakma eylemi başlattıklarını, kadın işçilerin de “İnsanca yaşayacak bir ücret istiyoruz” yazılı kokart taktığını belirtti. Geylani taleplerini kazanmakta kararlı olduklarını söyledi.
Şirket işçisine kadro

Genel İş 3 No’lu Şube Başkanı Cafer Konca ise şunları dile getirdi: “Bugün İZELMAN işçisi hastane, ilaçlama, park bahçe, katı atıklar, Harmandalı çöplüğü, ulaşım gibi bütün birimlerde hizmet üretmektedir. Hükümetin çıkarmış olduğu antidemokratik yasalar çerçevesinde 6 aylık vizeli işçiler kadrolu yapıldı. Bu işçilerin ücretleri iki katına çıkarıldı. Yıllardır çalışan İZELMAN işçilerine karşı büyük adaletsizlik yapıldı. Türkiye’nin her yerinde otopark mafyası çatışmaları yaşanırken İzmir’de yok. Çünkü burada İZELMAN işçisi var. Çok zor koşullarda çalışan işçiler caddede, sokakta insanların huzur içerisinde arabasını park edebilmesini sağlamaktadır. Kadro işçinin en büyük beklentisidir. Bunun dışında TİS süreci ile ilgili olarak her iki sendikanın yöneticileri olarak bir araya gelip önümüzdeki süreçte izleyeceğimiz eylem ve etkinlikleri birlikte kararlaştıracağız.”
Bizi yönetenler sorumlu
Park bahçelerde çalışan işçilerden Satılmış Gülbeniz, insanca yaşayacak bir ücret istediklerini ifade etti. “Kadrolular 49 YTL alıyor, biz alıyoruz 27-29 YTL. İnsanlar aynı işi yapıyor, aynı havayı teneffüs ediyor. Biz bunların giderilmesini istiyoruz” dedi. Üç çocuk babası Kemal Sakarlı da, 400 YTL kira verdiğini belirterek, “Üniversitede okuyan çocuğum var. Günlük 5 YTL veriyorum aylık dünyanın parası yapıyor. Evde ekmek arası yapıp çantasına koyuyor. Fazla mesai yapmasak elimize fazla bir para geçmiyor” dedi.
Oğuz Sönmez de, “Aynı kurumda dört-beş ayrı kategorideyiz. İş barışını etkiliyor. Arkadaşımın çocuğunu dershaneye gönderme imkanı varken benim olmuyor mesela. Biz aynı parkta çalışıyoruz aynı çiçeği suluyoruz. Aynı elektrik panosunda beraber çalışıyoruz. Ama farklı ücret alıyoruz. Aynı riski paylaşırken niye farklı ücret alıyoruz? Bunlara sebep olanlar bizi yöneten insanlar” dedi.
Eşit hak istiyorlar

Erdem Çakal: (İZELMAN Otopark): Paso veriyorlar ama bizim zaten özürlü kartımız var. Biz paso ücretinin ücretimize yansıtılmasını istiyoruz. Yüzde 30 indirim kaldırılsın ama eşit işe eşit ücret verilsin.
Erhan Gül (ESHOT Teleferik Hareket): İnsanca yaşayacak ücret istiyoruz. Kimseye muhtaç olmadan yaşayalım istiyoruz. AKP’nin getirmiş olduğu sınıflandırmaya karşıyız. ESHOT’ta çalışan 1800, İZELMAN’da çalışan 750 YTL alıyor. Tek mücadelemiz bu farkın ortadan kalkması.
Musa Aradar (Çevre Sağlığı) : Sağlıklı çalışma koşullarında eksiğimiz var.
Raşit Bahçeci (Karşıyaka Park Bahçe): Eşit ücret ve eşit hak istiyoruz. Onların çocuğu varsa bizim de var. (İzmir/EVRENSEL)
Emine Uyar
www.evrensel.net