13 milyon aileye ev almak hayal

Banka konut kredileri ne kadar cazip hale gelirse gelsin, konut sektöründe ne kadar patlama yaşanırsa yaşansın milyonlarca aile için konut almayı hayal bile etmek imkansız.


Banka konut kredileri ne kadar cazip hale gelirse gelsin, konut sektöründe ne kadar patlama yaşanırsa yaşansın milyonlarca aile için konut almayı hayal bile etmek imkansız. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TUİK) verilerine göre Türkiye’de yaklaşık 13 milyon hane bir metrekare bile konut alacak gelire sahip değil. Bu rakam, 16.7 milyon hanenin bulunduğu Türkiye’de ailelerin yüzde 75’i ediyor.
Türkiye’de son 4 yılda daire yapımı için 1 milyon 600 binin üzerinde inşaat ruhsatı izni alındı. Büyüme gösteren gayrimenkul sektörü, inşaat maliyetlerinin de büyük ölçekte artmasını beraberinde getirdi. TUİK İnşaat Maliyet Endeksi’ne göre 1 metrekare inşaatın değeri son dört yılda yüzde 79 arttı.
Eski Başbakanlık Konut Müsteşarı Haluk Ayhan’ın konut sektöründeki gelişmeleri inceleyen çalışması Hürriyet gazetesinin internet sitesinde yayımlandı. Türkiye’deki TÜİK’in tespitine göre 16.7 milyon hanenin gayrimenkul edinebilme olasılıklarını araştıran Ayhan çok çarpıcı sonuçlara ulaşmış. Araştırmaya göre konut arz ve talebinin oluşmasında hanehalkı ödeme gücü önemli bir unsur. Veriler ışığında Ayhan, mortgage sisteminin de bu haliyle dar gelirlilere ucuz konut temin etmesinin mümkün görünmediğini belirtiyor. Türkiye’de aylık 300 YTL ve üzerinde bir miktarı ayırarak sosyal konutun 1 metrekaresini alabilecek hane sayısının 4 milyon 700 bin olduğunu belirten Ayhan, geri kalan 12 milyon 700 binlik kesimin 1 metrekare bile konut alabilecek ödeme gücü bulunmadığına işaret ediyor.
Mortgage yoksula uygun değil
Konut sektöründeki patlamayla birlikte ortaya çıkan maliyet artışlarının ise özellikle orta ve alt gelir grubunun konut edinmesini daha da zor hale getirdiğini dile getiren Ayhan, araştırmasında Mortgage Yasası’nın üst gelir grubuna hitap eden bir yapıda olduğunu söylüyor. Alım gücünün düşük olduğu Türkiye’de talep fazlası bir konut yapımının sürdüğüne dikkat çeken Ayhan, bunun en önemli nedeninin konut ihtiyacı duyan kesimin ve alım gücünün iyi analiz edilmeden konut politikaları geliştirilmesi olduğuna işaret ediyor.
Sadece ihtiyacın belirlenmesinin konut probleminin çözülmesi için yeterli olmadığını belirten Ayhan’a göre Türkiye’de aylık gelirinin yüzde 30’u ile 300 YTL aylık taksit ödeyebilecek hane halkının toplam hane halkı içindeki payının yüzde 20’ler düzeyinde olduğunu kaydetti. Yüzde 20’lik bu grubun konut talebinin sınırlı olmasının kaçınılmaz olduğunu söyleyen Ayhan’a göre bu grubun önemli bir kısmı zaten konuta sahip.
Üst gelir grupları konut ihtiyaçlarını piyasa mekanizması içinde herhangi bir şekilde çözüyor. Ayhan, talep fazlası konut yapımının sürmesi ve kredilendirmenin kontrolsüz bir şekilde yapılması halinde sektörde ve makroekonomide meydana gelebilecek gelişmelerde büyük problemler ortaya çıkabileceğine dikkat çekiyor.
Mortgage fiyatları artırdı
Son dönemde gayrimenkul fiyatlarındaki yüksek değer artışlarının da hükümetin Mortgage Yasası ile ilgili olarak yarattığı yanlış ve abartılı beklentilerden kaynaklandığına işaret eden Ayhan, çözümün konut politikasının oluşturulmasında mevcut durumun detaylı bir analizinin yapılarak geleceğe yönelik öngörüler ortaya konmasında olduğunu da belirtiyor ve “Geleceğe ilişkin öngörüler ortaya koyan çalışmalar yetersiz” diyor. (EKONOMİ SERVİSİ)
www.evrensel.net