Fotoğraf: Evrensel

Diyarbakır’da festival coşkusu

“Sanat ve demokrasi için festival” sloganıyla yapılan 7. Diyarbakır Kültür ve Sanat Festivali, açılışı dans gösterileri ve konserlerle tam bir karnavala dönüştü. Dağkapı Meydanı’nın açılışında Dom ve Romanlar davul-zurna şovu yaptı.


“Sanat ve demokrasi için festival” sloganıyla yapılan 7. Diyarbakır Kültür ve Sanat Festivali, açılışı dans gösterileri ve konserlerle tam bir karnavala dönüştü. Dağkapı Meydanı’nın açılışında Dom ve Romanlar davul-zurna şovu yaptı. Etkinlikler önceki gece Suavi ve Koma Azadın seslendirdiği parçalarla sone erdi. Tarihi Sur içinin kimliğine kavuşması için peyzaj düzenlemesi yapılan Dağkapı Meydanı’nın açılışında unutulmaya yüz tutmuş Dom ve Romanlar kendi kültürlerini sergiledi. Üzerinde şalvarı, belinde kuşağı ile 10 davulcu ve iki zurnacı ekip Dağkapı Meydanı’na davul-zurna şovu yaptı. Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, DEP eski Milletvekili Selim Sadak ve DTP İl Başkanı Hilmi Aydoğdu da halay çekti.
Güneş Kültür Merkezi’nin Halk Dansları Ekibi’nin gösterisinin ardından belediye başkanları, kitle örgütü temsilcileri, sanatçılar ve halk Dağkapı’dan Urfakapı’ya kadar festival yürüyüşü gerçekleştirdi. Yürüyüşte “Sanat ve demokrasi için festival” pankartı taşındı. Dom ve Romanlar davul ve zurna ile yürüyüşe eşlik etti.
Baydemir halka seslendi
Urfakapı’da da kısa sürelik davul ve zurna şovunun ardından, Burhan Berken açılış konseri için sahne aldı. Burhan Berken’den sonra “Seninle gurur duyuyoruz” sloganları eşliğinde platforma çıkan Baydemir, “Asıl ben barışçıl, demokratik, her zaman alnı ak, başı dik duruşunuzdan gurur duyuyorum” dedi. Kürtçe ve Türkçe hitap eden Baydemir “Geceyi ve gündüzü yaratan Allah’tan umudum ki her dört tarafımızı sarmış zorlu günlerden geçiyoruz. Ama ben yüreğimle, gözlerimle, aklımla görüyorum arkadaşlar. Hiçbir zaman kimliğinizden, barış isteminizden, kültür sevginizden vazgeçmeyin. Bu Türkiye’nin birliği için, bu halkların kardeşliği için büyük bir model olacaksınız”
Koma Azad ve Suavi
Daha sonra bu yıl 20 sanat yılını kutlayan Koma Azad sahne aldı. Gecenin son sanatçısı ise Suavi oldu. Sivas katliamı, Ağrı’da Batman’da selde yaşamını yitirenleri anan sanatçı, festivalin “sanat ve demokrasi” temasına sık sık gönderme yaparak erkek ve kadınları kalıplara sokan sanat anlayışını eleştirdi. Sanatçı Suavi güvercin uçururken dinleyenlerle birlikte çeşitli türküler seslendirdi.
Selamo kahkahalara boğdu

Festival kapsamında düzenlenen gösteriye katılan Stan-Up sanatçısı Selamo, izleyicilerini kahkahalara boğdu. Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda yapılan etkinliğe katılan Salamo, Tiyatrocu kimliğinin yanı sıra 7 yılı aşkın süredir televizyon kanallarında Kürtçe Stand-up yapıyor. Selamo festivalde Diyarbakırlılar için sahne aldı. Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda tek kişilik gösterisi ile Selamo kendisini izleyenleri kah kahaya boğdu. Selamo, çocukluğunun geçtiği Nusaybin, İzmir ve Almanya’daki yaşamından kesitleri mizahi bir dille anlattı.
‘Kürt Klasikleri’ söyleşisi
Diyarbakır 7. Kültür Sanat Festivali etkinlikleri kapsamında, ‘Kürt klasikleri’ konulu bir söyleşi düzenlendi. Moderatörlüğünü Yazar Kawa Nemir’in yaptığı söyleşiye Kürt Şair Cegerxwîn’in oğlu Yazar Keyo Hessan ve Yazar Lal Laleş konuşmacı olarak katıldı. Söyleşide ilk konuşmayı yapan Yazar Keyo Hessan, Cegerxwîn’in şimdiye dek yayınlanan kitaplarının sayısının 21 olduğunu belirterek, buna karşın farklı konularda yazılmış 30 kitabının halen yayınlanmamış olduğunu söyledi. Hessan’ın ardından söz alan Yazar Lal Laleş de bölgenin birçok yerini dolaştığını belirterek, elinden geldiğince yazılarını halkla paylaştığını söyledi. “Neden dilimizi anlamıyoruz?” sorusu üzerine harekete geçtiklerini belirten Laleş; “Her gün bir Kürtçe kelime kayboluyor. Dilimizin kaybolmaması için bizler tüm Kürt yazarları olarak net ve anlaşılır bir dille yazmalıyız” diye konuştu. (Diyarbakır/EVRENSEL)
www.evrensel.net