AKP, ‘bir öyle bir böyle’

AKP Grup Başkanvekili Salih Kapusuz, 367 krizine de yol açan Anayasa paketi görüşmelerinde ANAP’a, 120 günlük referandum süresini kısaltan yasa teklifini getirmeyecekleri sözü vermişti.


AKP Grup Başkanvekili Salih Kapusuz, 367 krizine de yol açan Anayasa paketi görüşmelerinde ANAP’a, 120 günlük referandum süresini kısaltan yasa teklifini getirmeyecekleri sözü vermişti. AKP’nin dün yasa teklifini vererek, bu sözünü çiğnemesi ANAP’lıları kızdırdı.
Anayasa görüşmeleri sırasında, AKP Grup Başkanvekili Salih Kapusuz’un, referanduma ilişkin değişiklik teklifi getirmeyecekleri sözüne rağmen, Anayasa değişikliğinin yüksek oylarla geçmesinin ardından AKP’nin bu tutumu değişti. Başbakan Erdoğan’ın önceki akşam teklifin gelebileceği mesajı vermesinin ardından, teklif dün Meclis Başkanlığı’na verilerek, komisyon gündemine de alındı.
AKP İstanbul Milletvekili Ünal Kacır ve arkadaşları tarafından verilen, “Anayasa Değişikliklerinin Halkoyuna Sunulması Hakkındaki Kanunda” değişiklik öngören yasa teklifi, 120 günlük referandum süresini 45 güne indiriyor. Teklife göre referandum; Anayasa değişikliğinin Resmi Gazete’de yayımını takip eden 45’inci günden sonraki ilk pazar yapılacak. Teklifte yabancı ülkelerdeki vatandaşlara referandum için verilen 40 günlük oy kullanma süresi de 10 güne indiriliyor.
Teklif, referandumla ilgili yasalarda yer alan bütün süreleri gerektiğinde kısaltmak üzere Yüksek Seçim Kurulu’na yetki veriyor. Buna göre YSK referandumun 22 Temmuz’da genel seçimlerle birlikte yapılmasına karar verme yetkisine sahip olabilecek.
AKP sözünde durmadı
Teklifin verilmesinin ardından, 48 saat geçmeden Anayasa Komisyonu’nda görüşülmesi için AKP’nin grup önerisi de Meclis Genel Kurulu’nda tartışmaların ardından kabul edildi.
Öneri aleyhinde konuşan CHP’li Atilla Kart, Anayasa değişikliğinin 1’inci maddesinin 366 oyla kabul edilmesinin, yasanın reddedilmesi anlamına geldiğini söyledi. “Devlet yönetiminde öngörüsüzlüğün, fırsat ve dayatmacılığının, vahim bir örneğiyle karşı karşıya olduklarını” belirten Kart, “Anayasal kurumların meşruiyetini tartışmaya açan bir Başbakan ile karşı karşıyayız” dedi.
Kart, AKP’lilere, “Yarattığınız koatik ortamın farkında, idraki içinde değilsiniz. Seçim dönemine yönelik propaganda ve istismar malzemesi yapmak istiyorsunuz. Siyasi hırs ve komplekslerinize Türkiye’yi alet etmeyin” diye seslendi.
AKP Grup Başkanvekili Eyüp Fatsa ise “Eğer, referandum süresini kısaltacak kanunu çıkarmayacaksak, Anayasayı neden değiştirdik? Cumhurbaşkanı seçim sürecini durdurup, cumhurbaşkanını halkın seçmesinin önünü açmaktaki talebimiz neydi?” savunması yaptı. Fatsa, ANAP’ı kandırdıkları, yanılttıkları iddialarını da yalanlarken, ANAP Grup Başkanvekili Muzaffer Kurtulmuşoğlu, “Bize söz verdiler” diye tepki gösterdi. AKP Grup Başkanvekilleri Eyüp Fatsa ve İrfan Gündüz’e bizzat gittiğini, “referandumla ilgili söylentiler var, doğru mu” diye sorduğunu kaydeden Kurtulmuşoğlu, “AKP verdiği söze rağmen şimdi referandumla ilgili düzenlemeyi getirdi. Bu siyasi ahlaka sığmaz. Siyasette söz çok mühimdir. Siyasette ağızdan çıkan söz kanun gibidir. AKP büyük yanlış yapıyor” diye konuştu.
Yasanın yürürlük imkanı gözükmüyor
Teklifin Anayasa Komisyonu’nda 48 saat geçmeden görüşülmesi kabul edilirken, 48 saat geçmeden de Meclis Genel Kurulu’nda görüşülmesi bekleniyor. Ancak teklif yasalaşsa bile cumhurbaşkanının 15 günlük süre içerisinde yasayı veto etmesi bekleniyor. Milletvekili listelerinin kesinleşeceği 4 Haziran Pazartesi gününden itibaren ise Meclis’te toplantı yeter sayısının bulunup, yasa çıkarılmasına ise ihtimal verilmiyor. (Ankara/EVRENSEL)
Şener krizi

AKP’de “üçüncü güç” olarak bakılan, Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener’in adaylık başvurusu yapmamasıyla doğan kriz, büyüyerek sürüyor.
AKP’de, Başbakan Yardımcısı Abdüllatif Şener’in aday olmamasıyla başlayan kriz, Başbakan Yardımcısı, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün devreye girmesine rağmen çözülemedi. Gül, önceki gün Meclis’teki Anayasa oylaması sonrası, ikna için Şener’le görüştü. Gül daha sonra Şener’i Meclis’teki makamında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya getirdi. Görüşmede Erdoğan’ın Şener’e, “Sen bize lazımsın” dediği öne sürüldü. Şener’in adaylık için Başbakan’dan çağrı gelmeden adaylık başvurusunda bulunmama kararı aldığı ifade ediliyor. AKP Grubu’nun dün Meclis’teki toplantısı öncesi de görüşü sorulan AKP Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı, “ortada kriz falan yok” savunmasını yaparak, Şener’in adaylık başvurusunun genel merkeze geldiğini öne sürdü. Ancak Yazıcı’nın açıklamasına anında Şener’den yanıt geldi. Şener gazetecilerin soruları üzerine adaylık başvurusu yapmadığını açıkladı. Şener, “Başbakan aday gösterirse olacak mısınız?” sorusunu, “Kısa zamanda gerekli açıklamayı yapacağım” diye yanıtladı. Kulislerde Şener’in ikna edilemediği, bir ayrılığın da olabileceği konuşuluyor. AKP’de 100 civarında milletvekilinin yeniden aday gösterilmeyeceği, bir kısmı gösterilse bile seçilemeyecek yerlerden olacağı söyleniyor.“Küskün” yaratmamak için Erdoğan, aday göstermeyeceği milletvekilleri ile yüz yüze görüşecek.
Nitekim Başbakan Erdoğan’ın, bir grup milletvekili ile görüşerek, “büyükşehirlerden aday gösterilmeyi beklemeyin” dediği ifade ediliyor. AKP’nin, “misyon partisi” olduğu ifade edilerek, olası bir küskünler hareketinin söz konusu olmadığı da kulislerde konuşulanlar arasında. (Ankara/EVRENSEL)
Sultan Özer
www.evrensel.net