ABD, PKK’ye karşı ‘üçlü mekanizma’ önerdi

ABD’nin yakındoğu işlerinden sorumlu dışişleri bakan yardımcılığında görevli üst düzey yetkili Lawrence Butler, Kuzey Irak’ta PKK varlığına karşı en iyi yaklaşımın ABD,...


ABD’nin yakındoğu işlerinden sorumlu dışişleri bakan yardımcılığında görevli üst düzey yetkili Lawrence Butler, Kuzey Irak’ta PKK varlığına karşı en iyi yaklaşımın ABD, Irak ve Türkiye arasındaki üçlü mekanizmanın işletilmesi olduğunu söyledi.
Washington’daki Türk gazeteciler için bir telekonferans düzenleyen Lawrence Butler, Kuzey Irak’ta güvenliğin Iraklılara devrine ilişkin soruları yanıtladı. Butler, Irak’ta belli kriterleri karşılayan bölgelerin güvenliğinin, 2005 yılında kurulan bir komisyonun kararıyla Iraklılara devredildiğini, Kuzey Irak’ın da ekonomik durum ve istikrar bakımından kriterleri karşıladığı için devrin gerçekleştiğini kaydetti.
Butler, sorumluluğun Irak güvenlik güçlerine devredilmesine karşın, bölgedeki ABD askerlerinin sayısının ve destek işlevinin değişmeyeceğini, Irak güvenlik güçlerine kılavuzluk etmeyi sürdüreceklerini dile getirdi. Kuzey Irak’taki PKK varlığına karşı en iyi yaklaşımın, ABD-Irak-Türkiye arasındaki üçlü mekanizmanın işletilmesi ve PKK ile mücadeleden sorumlu özel temsilci olarak atanan General Joe Ralston’ın temasları olduğuna işaret eden Butler, Türk hükümetiyle iyi bir işbirliği yürütüldüğünü söyledi.
“PKK’nın terörist bir örgüt olduğunu” söyleyen ABD’li Butler, Irak’ta güvenlik ve istikrarın korunmasına önem verdiklerini kaydetti. Irak’ın egemenliği ve toprak bütünlüğünün korunmasının önemli olduğunu vurgulayan Butler, Türkiye ile Irak’ın komşu olduklarını ve coğrafyanın yakın zamanda değişmeyeceğini belirterek, Irak ile ortaya çıkabilecek her türlü sorunu çözmek için Ankara’nın “siyasal temasta bulunmasını” cesaretlendirdiklerini söyledi.
‘‘Çekilmede Takvimin önemi yok’
“Kuzey Irak’ta güvenliğin peşmergeye devredilmesinin zamanlamasının soru işaretlerine yol açtığı” yönündeki bir soru üzerine Butler, “Buna karar verilmesi haziran 2005 dönemine kadar geriye gidiyor. Irak hükümetiyle sistematik bir devir konusunda anlaşmıştık. Güvenlikten sorumlu ortak bir komisyon kurularak, her bölgenin devir için ne derece hazır olduğunun tespitine karar verildi. 1 ay kadar önce, Kuzey Irak’ta devrin yapılmasına karar verildi. Benim anladığım, bölgesel Kürt hükümeti, (1 ay erteleyelim) isteğinde bulunduğu için zamanlama böyle oldu. Takvimin belli bir önemi yok” dedi. (HABER MERKEZİ)
www.evrensel.net