Bağımsız adaylar tanıtıldı

“Seçim barajı nedeniyle, 22 Temmuz seçimlerine bağımsız adaylarla girme” kararı alan Demokratik Toplum Partisi (DTP), destekleyeceği bağımsız adayları törenle tanıttı


“Seçim barajı nedeniyle, 22 Temmuz seçimlerine bağımsız adaylarla girme” kararı alan Demokratik Toplum Partisi (DTP), destekleyeceği bağımsız adayları törenle tanıttı.
Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir, Tunceli Belediye Başkanı Songül Erol Abdil ve Hakkarı Belediye Başkanı Metin Tekçe, DTP Eşbaşkanı Ahmet Türk, ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda aday ve DTP’linin de katıldığı toplantıda adaylar, “Türkiye’ye sözümüz var” sloganı ile tanıtıldı. Seçimler için 41 seçim çevresinde 65 aday gösterildi.
Toplantıda konuşan DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, demokrasi güçlerini eriten, halkın farklı düşüncelerini parlamentoya yansımasını engelleyen bir mantıkla karşı karşıya olduklarını anlattı. Bu mantığa karşı bir demokrasi birliği oluşturma konusunda halka söz verdiklerini, bu sözün arkasında duracaklarını belirten Türk, ani bir erken seçim kararı ile çok hazırlıksız yakalandıklarını söyledi. Türk, “Belki, yaptığımız değerlendirmeler, çalışmalar hepimizi tatmin etmedi. Ama inanın ki, en doğru yolu bulmaya çalıştık. Mutlaka yanlışlarımız oldu, mutlaka yanlışlarımız da olacak da. Ama inanın ki, bu halkın, demokrasiyi savunabilecek temsilcisi olabilecek insanları en doğru bir şekilde seçmek için çaba, titizlik gösterdik. İnanıyorum ki, bu süreci, demokrasinin gelişim süreci olarak ele alacağız, değerlendirip, katkı sunacağız” diye konuştu.
Bu ülkenin yurttaşları olduklarını, barış, demokrasi, kardeşleşme istediklerini belirten Türk, bağımsız aday kararını, Ankara’yı, parlamentoyu çözüm yeri olarak gördükleri için aldıklarını söyledi. Bu ülkenin demokrasisine katkı sunmak, tabuları yıkmak, barış ve demokrasi özlemi, Kürt sorunun barış ve demokrasi temelinde çözümü anlayışlarını parlamentoya yansıtmak için burada olduklarını kaydeden Türk, “Hiçbirimizin milletvekili olmak gibi basit bir mantıkla aday olmadığını halkımızın bilmesini istiyoruz” dedi. Bir sorumluluğu yerine getirmek için aday olduklarını kaydeden Türk, bir tarafta Cumhuriyetçilerin, diğer tarafta farklı bir grubun olduğunu ama hiçbirisinin demokrasiyi savunma mantığını göremediklerini dile getirdi. Laik, cumhuriyet tartışmaları içinde demokrasi, demokratik bir cumhuriyetin olmadığını kaydeden ve Türkiye’nin laik-antilaik söylemi dışında bir mantığın görülmedeğini belirten Türk, “Demokrasinin, hak ve özgürlüklerin tartışılmadığı böyle bir süreçte, gerçekten demokrasi, özgürlükler için mücadele edecek demokrasi birliğine ihtiyaçları olduğunu” söyledi.
Türk, ‘Kırgınlık olmasın’
Komisyonun seçim yaparken zorluk çektiğine inandığını belirten Türk, hatalar yapılmış olabileceğini, ama hiçbirinin maksatlı olmadığını, kimseyi dışlamak için yapılmadığını söyledi. “Beğenelim, beğenmeyelim, bu listeye sahip çıkacağız, halkımıza anlatacağız. Kırgınlıklara meydan vermeyeceğiz” diyen Türk, halkın kendilerinden çok şey beklediğinin altını çizdi. “Halkın adına yola çıktıklarını” ilan ederek aday olduklarını kaydeden Türk, “aday olmadım” diye yaklaşılması halinde hata, affedilmeyecek bir suç işlenmiş olacağını söyledi. Herkesin yapılan tercihe saygı göstermesini isteyen Türk, sözlerini, “yolunuz açık olsun, yolumuz açık olsun” diye bitirdi.
Tüzel katılmadı
Emek Partisi Genel Başkanı Levent Tüzel, aday tanıtım toplantısına katılmazken, EMEP ile DTP arasında görüşmelerin sürdüğü bildirildi.
DTP’nin desteklediği adaylar
Adana: Murat Bozlak, Abdullah Aydemir, Adıyaman: Ahmet İnan, Ağrı: Hüseyin Yılmaz, Naci Kutlay, Murat Öztürk (cezaevinde), Ankara: Metin Bakkalcı, Ardahan: Yavuz Yılmaz, Antalya: Kubilay Döşeyen Aydın: Tacettin Karagöz, Balıkesir: İsmet Şahin Batman: Ayla Akat, Bengi Yıldız, Bingöl: Nuri Özmen, Bitlis: Nezir Karabaş, Bursa: Hüseyin Armağan, Diyarbakır: Aysel Tuğluk, Hatip Dicle, Gülten Kışanak, Selahattin Demirtaş, Akın Birdal, Elazığ: Serap Mutlu, Hasan Esen, Erzurum: Bedri Fırat, Gaziantep: Vakkas Dalkılıç,,Hakkari: Hamit Geylani, Hatem İke, Sabahattin Suvağcı, Seferi Yılmaz, Iğdır: Pervin Buldan, İstanbul: Ufuk Uras, Baskın Oran, Sabahat Tuncer (Tutuklu), İzmir: Mehdi Aslan (Tutuklu), Kars: Mahmut Alınak, Konya: Ayhan Bilgen, Malatya: Mustafa Türk, Maraş: Ali Özdemir, Mardin: Ahmet Türk, Emine Ayna, Kamuran Yıldırım, Mersin: Orhan Miroğlu, Muş: Sırrı Sakık, Nuri Yaman, Siirt: Osman Özçelik, Şırnak: Orhan Doğan, Sevahir Bayındır, Selim Sadak, Hasip Kaplan, Tekirdağ: Hilmi Karaoğlan, Tunceli: Şerafettin Halis, Urfa: Sevil Erol, İbrahim Binici, Nursel Aydoğan ,Van: Fatma Kurtulan, Saim Kartal, Özdal Üçer, Yalova: Mine Aygören, Hatay: Berkat Kar, Denizli: Nebi Evci, Muğla: Ahmet Beler, Eskişehir: Hamza Abay, Samsun: Mehmet Kaya, Ordu: Hasan Güzel, Rize: Necmettin Durmuş. (Ankara /EVRENSEL)
www.evrensel.net