Fotoğraf: AA

Margaryan’ın evi restore edilecek

Kalp krizi sonucu yaşamını yitiren eski Ermenistan Başbakanı Andranik Margaryan’ın Muş’ta bulunan dedesine ait ev restore edilecek


Kalp krizi sonucu yaşamını yitiren eski Ermenistan Başbakanı Andranik Margaryan’ın Muş’ta bulunan dedesine ait ev restore edilecek. Margaryan’ın, “güvenlik” gerekçe gösterilerek girmesine izin verilmediği için göremediği ev, yıpranmaya yüz tutmuş durumda.
Andranik Margaryan’ın Muş’ta bulunan, dedesinden kalan evinde Çelik ailesi kiracı olarak kalıyor. 1997 yılında milletvekili iken Türkiye’ye gelen Margaryan, izin verilmediği için dedesinin evini görememişti. Evine gidemeyen Margaryan’ın eşi ve kızı, ancak 2004 yılında Muş’taki evi ziyaret edebilmişti. Margaryan, milletvekili olduğu sıralarda yaptığı açıklamada, ‘’Dedem Muş’un tanınmış simalarından biridir. Zaten Bakanlar Kurulumuzun hemen hemen yarısı Muşlu. Muş’u görmeyi çok istiyordum. 2004’te eşim kızımla beraber Muş’a gitti. Dedemin evini yıkık bir halde buldular. Ama içi boş değildi. Dedemi hâlâ hatırlayanlar var’’ demişti.
İki katlı evin ön cephesindeki duvarın en üst kısmında Ermenilerin Osmanlı yönetimi sırasında kullandığı bir işaret yer alıyor. Hemen altına daha sonra 2 Türk bayrağı çizilmiş. Evin alt katı ise deri ambarı olarak kiraya verilmiş. Derilerin koku salması ve çevreyi kirletmesinden dolayı mahalleli durumdan rahatsız. Margaryan ailesinin evi, hamamları ve aile mezarlıkları, Ermenistan tarafından kurulan komisyonca restore edilecek. Evde kiracı olarak kalan Hüseyin Çelik, Bayan Margaryan’ın evi ziyareti sırasında evde kiracı olmadığını, ancak evi, hamamları ve aile mezarlıklarını ziyaret ettiğini, buradaki kiracı ve komşularla konuştuğunu, sıcak ilişki kurduğunu ifade etti. Çelik, Bayan Margaryan ve kızının, buradakilerden eve iyi bakmalarını istediğini ve duygulandığını söyledi. Çelik, Andranik Margaryan’ın dedesi Sekrak Margaryan’dan sonra evin, Muş Belediye Başkanı Necmettin Dede’nin amcası Zeki Dede’nin eline geçtiğini dile getirdi. (Muş/DİHA)
www.evrensel.net