Moskova-Washington hattında karşılıklı atışma

ABD ile Rusya arasında, Beyaz Saray’ın Doğu Avrupa’da kurmayı planladığı Füze Kalkanı Sistemi nedeniyle patlak veren kriz tarafların karşılıklı restleşmeleriyle sürüyor.


ABD ile Rusya arasında, Beyaz Saray’ın Doğu Avrupa’da kurmayı planladığı Füze Kalkanı Sistemi nedeniyle patlak veren kriz tarafların karşılıklı restleşmeleriyle sürüyor.
ABD Başkanı Bush’un, Rusya’ya yönelik “Soğuk Savaşı hortlatma” sözlerine, Rusya lideri Putin, “Dünyanın stratejik dengesi bozuluyor. ABD’nin planları Moskova’yı tepki göstermeye zorluyor” diye karşılık verdi. İkili 6-8 Haziran tarihleri arası Almanya’da yapılacak G-8 Zirvesi’nde bir araya gelecek.
‘Tepki vermeye zorluyorlar’
Putin, Alman Spiegel dergisinin yarın yayımlanacak sayısındaki açıklamasında, füze sistemini eleştirerek, “Burada mevcut olmayan bir şeye karşı koruma duvarı oluşturulmaya çalışılıyor. ABD’nin planları Moskova’yı tepki göstermeye zorluyor” dedi.
Bush ise, bu hafta içinde ziyaret edeceği Bulgaristan basınına yaptığı açıklamada ABD’nin Rusya ile ilişkilerini değerlendirirken de iki ülke arasında sanki büyük bir rekabet varmış izlenimi yaratılmaya çalışıldığını, bunun da baş sorumlusunun medya olduğunu öne sürerek, “Soğuk savaş sona erdi. Artık 21. yüzyıldayız. Gerçek tehditlerle uğraşmalıyız” ifadelerini kullandı. Ama ayrıntı vermedi.
Putin, ülkesinde muhaliflere karşı tavrıyla ilgili bir soruya, ABD ve Avrupa’yı eleştirerek, “Amerika’da işkence yapılıyor. Örneğin Guantanamo’da. Avrupa’da polis yürüyüşçülere karşı gaz kullanıyor” cevabını verdi.
Bush hayal aleminde
Bush, Bulgaristan Devlet Televizyonu’na (BNT) verdiği demeçte ayrıca “Saddam rejiminin dünya barışını tehdit eden bir rejim olduğu, bu yüzden ABD’nin her şeyi göze alıp Irak’ta savaşa girdiği” yalanlarını sayıklayarak, “İnsanlar 50 yıl sonra geçmişe bakınca Irak konusunda ne kadar isabetli bir karar aldığımı anlayacaklar” dedi. Eleştirilerin haksız ve kastlı olduğunu öne süren Bush, “Hata yaptığımı hiçbir zaman düşünmedim ve düşünmeyeceğim. Özellikle Irak’ta demokrasi ve barışın yerleştirilmesi için sonuna kadar gitmekte kararlıyım” dedi. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net