Roman havasında tava ciğeri

Edirneli şair ve bestekar, hicaz makamında ve 9-8’lik ölçüde oluşturduğu eseriyle kentin meşhur tava ciğerini övüyor.


Edirneli şair ve bestekar, hicaz makamında ve 9-8’lik ölçüde oluşturduğu eseriyle kentin meşhur tava ciğerini övüyor. Müzik öğretmenliğinden emekli Beyazıt Sansı (62), üç yıllık bir çalışma sürecinde önce şarkının sözlerini yazdığını, sonra da bestesini yaptığını anlatıyor. Sansı’ya göre “Tava Ciğer” adlı şarkısı tam bir Edirne klasiği.
“Tava Ciğer” adlı şarkısını hicaz makamında 9-8’lik ölçüde bestelediğini
ifade eden Sansı, “Şarkımda tava ciğerinin özelliklerini ve Edirne’nin zenginliklerini vurgulamak istedim. Türk insanına bu mesajı verirken 9-8’lik oynak ritmiyle de eğlenmelerini düşündüm. Şarkımı devlet korosunda keman sanatçısı olan oğlum Seven Sansı ile seslendirdik. Piyona orgu ise Edirneli müzisyenlerden Vacit Karakaş çaldı ve ses kaydını yaptı. Şu anda az sayıda amatörce tanıtım CD’si hazırlattım. Edirne 3. Noteri’nden tescillettirdiğim şarkımdan maddi bir beklentim yok, ancak profesyonel sanatçılar şarkılarımı okursa telif hakkı isteyeceğim.’’
Sansı, İstanbul Belediyesi Konservatuvarı’ndan mezun olduktan sonra 16 yıl müzik öğretmenliği yaptığını belirterek, emekliliğinin ardından ise yerel bir gazetede köşe yazarı olarak görev aldığını anlattı. 1992 yılında Edirnespor Marşı, 1995 yılında Edirne Türküsü, 1996 yılında da Kırkpınar Marşı’nı bestelediğini belirten Sansı, tam bir Edirne aşığı.
Tava ciğerin sırrı
Çınaraltı Tava Ciğer Salonu baş ustası Niyazi Aydın, son günlerde tava ciğerinin Türkiye’nin her yerinde yoğun ilgi gördüğünü bildirdi. Artık tava ciğerinin Edirne’yle markalaştığını ifade eden Aydın, “Bu da ciğerimizin farklı bir tat olmasından kaynaklanıyor” dedi. Çınaraltı Tava Ciğer Salonu ustalarından Necati Aydın ise tava ciğerin, yörenin danalarından temin edilen ciğerlerin zarları soyulup ince ince doğranarak yapıldığını söyledi. Daha sonra unla karılan ciğerlerin kızgın ayçiçeği yağınla iyice pişirildiğini bildiren Aydın, “Yağdan alınan tava ciğer, yanında kızartılmış kuru biber, domates ve soğanla servis edilir” dedi.
Lezzetli, eğlenceli şarkı
Sansı’nın, roman havasında bestelediği şarkısının sözleri şöyle:
“Ciğerciler kızdırırlar tavayı,Mis gibi de kokuturlar havayı,
Ayran, cacık tamam eder masayı, lezzetlerin sarayı.
Tavası var, ciğeri var,
A be güzel Edirnem sende daha ne var, Edirne’ye gidelim, tava ciğer yiyelim. Tava ciğer, ne güzeldir tatması, Tava ciğer, bir hünerdir yapması,
Edirne’de var bu işin ustası,
Tava ciğer Edirne’nin markası.’’
(TOPLUM YAŞAM)
www.evrensel.net