Devrimci şair ve yazarlar Diyarbakır’da anıldı

Festival kapsamında Makine Mühendisleri Odası “Devrimci Yazar ve Ozanlarımızı Anıyoruz” etkinliği düzenledi. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Tiyatro solunda düzenlenen panelde, ilk sözü alan Şair yazar Gülsün Cengiz, Nazım Hikmet’in sanatı, kişiliği ve yaşamından kesitler sundu.


Festival kapsamında Makine Mühendisleri Odası “Devrimci Yazar ve Ozanlarımızı Anıyoruz” etkinliği düzenledi. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Tiyatro solunda düzenlenen panelde, ilk sözü alan Şair yazar Gülsün Cengiz, Nazım Hikmet’in sanatı, kişiliği ve yaşamından kesitler sundu. “Haziranda kaybettiğimiz toplumcu gerçekçi bir yazarımız. Toplumcu gerçekçiliği ülkemize getiren Nazım’dır” diyen Cengiz, Türkiye’deki şiir akımlarından beslenerek bunları aşan bir sanat anlayışı geliştiren bir şair olduğunu ifade etti. Cengiz’in ardından konuşan Yazar Adnan Özyalçıner, Ölümünün 37’inci yılında anılan Orhan Kemal’in eserlerini ve kişiliğini anlattı. Özyalçıner şöyle konuştu: “İşçi olarak hayata atılmış. Haliçte yaşamış. Yaşamını yazın emekçisi olarak yaşamını sürdürmüş. Nazım’la da hapiste tanışmış ve Nazım’ın önerisiyle roman ve öykü yazmaya başlamıştır.”
Hemşerisi Ahmet Arif’i anlatan Adnan Binyazar ise edebiyatın duygunun silahı olduğunu ifade ederek, “Ahmet Arif Diyarbakır insanına umut bağlar özlem duyardı. Salondaki katılım da bunun göstergesi. Öfkeli, aynı zamanda sezgiler güçlü bir insandı” şeklinde konuştu. Şair Yazar Hicri İzgören Şair yazar Adnan Satıcı’yı anlatırken duygulu anlar yaşadı. Satıcı’nın çalışıp okuyan yoksul bir aile çocuğu olduğunu ifade eden İzögören, popüler kültüre karşı olduğunu ve eleştirdiğini söyledi. Yazar Şeyhmuz Diken ise 25 yıldır sürgünde olan 2 Mart’ta yaşamını yitiren şair Nedim Dağdeviren’in devrimci şair yönünü anlattı.
Festival kapsamında önceki günde Ayfer Düzdaş, Mizgin Tahir, Serap Sönmez, Aslika Qadir ve Tara Jaff, “Kürt Kadının Sesi” konserinde unutulmazları sahneledi. Suriye’nin Sarikaniya kentinden gelen ve ilk Kürtçe opera yapan sanatçı Mizgin Tahir, kırmızı elbiseleriyle yıldızlı sahnede dinleyicilere bir başka atmosfer yaşattı. Mizgin, Şair eşi Temur Avdike tarafından Kürtçeye çevrilen Mozart’ın “Lenoz di figaro” eserini okudu. Kürtçe stranları opera şeklinde okurken dinleyici kadınlar zılgıtla eşlik etti. MKM sanatçılarından Serap Sönmez, herkesin Şıvan Perwer’den dinlediği “Ey Fırat” parçasını seslendirdi. Festivalin yıldızlı gecesine Tara Jaff arpı ile romantik bir rüzgar estirdi. Jaff, önce Londra’da namus cinayetine kurban giden bir Kürt kızı için ağıt yaktı. (Diyarbakır/EVRNESEL)
www.evrensel.net