04 Haziran 2007 04:00

İsrail ateşkese yanaşmıyor

Gazze Şeridi’ne günlerdir kanlı saldırılar düzenleyen ve saldırılarını önceki gün Batı Şeria’da da artıran İsrail işgal yönetimi, Filistin’den gelen “ateşkes” sinyallerine rağmen saldırılarına devam edeceğini ilan etti.

Paylaş

Gazze Şeridi’ne günlerdir kanlı saldırılar düzenleyen ve saldırılarını önceki gün Batı Şeria’da da artıran İsrail işgal yönetimi, Filistin’den gelen “ateşkes” sinyallerine rağmen saldırılarına devam edeceğini ilan etti. Bu arada İsrail tankları birkaç gün önce çekildikleri Gazze’ye yeniden girdi. Tankların zaman zaman ateş açtığı ifade ediliyor.
Saldırılar mühletsiz sürecek
İsrail Başbakanı Ehud Olmert önceki gün yapılan kabine toplantısının ardından “İsrail müzakere masasına oturmayacak. Operasyonlar sürecek” ifadelerini kullandı. Olmert ayrıca, “Güvenlik güçleri Gazze ile Batı Şeria’daki terör örgütlerine karşı mühletsiz saldırıların sürdürecek” dedi.
Oysa Filistin’den son birkaç gündür “ateşkes” sinyalleri geliyordu. Filistin ulusal birlik hükümetinin unsurlarından Hamas’ın sürgün lideri Halid Meşal önceki gün Katar Başbakanı aracılığıyla İsrail’e ilettiği mesajında, “İsrail’in saldırılarına son vermesi durumunda, Filistin’in de Kassam roketi saldırılarına son verebileceğini” söylemişti.
Bu açıklamayı takiben Meşal’in yardımcısı ise Musa Ebu Marzuk dün, “ateşkesin Batı Şeria’yı da kapsaması halinde İsrail ile bir senelik bir saldırmazlık anlaşması imzalayabileceklerinin” sinyalini vermişti.
Filistin lideri Abbas’ın Batı Şeria’yı kapsamayan ve İsrail saldırıları durmaksızın Kassam saldırılarını durdurmayı içeren 10 maddelik ateşkes önerisini reddeden Marzuk, Mısır’ın El Ahram Gazetesi’ne verdiği demeçte, “örgütünün, İsrail ile bir yıllık yeni bir ateşkes imzalamaya niyetli olduğunu, ancak bunun için ateşkesin Batı Şeria’da kapsaması gerektiğini” söyledi.
4 Filistinli kaçırıldı
İsrail tankları, iki gün önce çekildikleri Gazze Şeridi’ne yeniden girdi. Filistinli yerel haber ajanslarına göre, “kılık değiştirmiş” İsrail askerleri, 2’si asker 4 Filistinli’yi kaçırdı.
Sınırdan 800 metre kadar içeri giren yaklaşık 15 tank, Beyt Hanun’un doğu ve kuzey taraflarından girerek yeniden iç kısımlarına yerleşti. Gazze’nin orta bölgesindeki El Bureyc mülteci kampından iki Filistinli’nin de, askerlerin açtığı ateşte yaralandığı bildirildi.
El Aksa provokasyona sert tepki gösterdi
Bu arada Gazze’de El Kaide ile bağlantılı olduğu sanılan “Filistin’de İslam Hak Kılıçları” adlı İslamcı grup, Filistin devlet televizyonunun kadın çalışanlarına “şeriata uygun giyinmeleri, aksi takdirde öldürülecekleri” tehdidinde bulundu.
Açıklamaya El Fetih’in silahlı kanadı El Aksa Şehitleri Tugayı’nın tepkisi gecikmedi. Tugay, grubu tehditlerinden dolayı şiddetle kınarken, kadınlara ise “koruma” sözü verdi ve bu tür açıklamaların Filistin Davası’na zarar verdiğini de vurguladı.
Bu tip tehditlerin çok ciddi olduğunu ve Filistin’in birliğine zarar verdiğini belirten grup, açıklamasında, “Kimsenin Filistin televizyonuna ve çalışanlarına bir zarar vermesine izin vermeyeceğiz” denildi. Kedya kuruluşlarının da mevcut ortamda korunacağı da vurgulandı. (DIŞ HABERLER)
Şeriatçıların gözünü kan bürüdü!

İsrail, Filistin’e yönelik saldırılarında kadın, çocuk demeden sivilleri katlederken, İsrailli şeriatçı hahamlar, hükümet ile orduyu Filistinliler’e karşı “Nazi taktiği” uygulamaya çağırdı.
İsrail’in eski Başhahamı Mordechai Elyahu ile kendisi gibi haham oğlu Shmuel Elyahu, İsrail Başbakanı’na yazdığı mektupta, “Gazze’nin halı bombası olarak nitelendirilen şekilde, sivil ayrımı yapılmaksızın bombalanmasını” istedi. Mektup, ülkedeki tüm sinagoglara da dağıtıldı.
Eski Başhaham Mordechai Elyahu, “Bir kentte yaşanan ahlaksızlıktan o kente yaşayan herkes sorumludur. O yüzden yapılacak saldırılarda sivil-militan ayrımı yapılmaz” derken, oğlu Shmuel ise, “Eğer durmazlarsa 100’ü öldürelim. Yine durmazlarsa, binini. O da olmadı, 10 bin, 100 bin, 1 milyon... Ne zaman dururlarsa” şeklinde katliam nidaları attı. (DIŞ HABERLER)
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

‘RCTV ile ilgili haberler çarptırılıyor’

SONRAKİ HABER

Kartal’da çöken binanın enkazından rant mı çıkacak?

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa