04 Haziran 2007 00:00

Yargıtay’tan sınır ötesi talep

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın sınır ötesi operasyonun Barzani’yi de kapsayacağını açıklaması ile ilgili tartışmalar sürerken, Yargıtay 9. Ceza Dairesi, PKK’ye üye olmaktan ceza alan Abdulcebbar Güngen’in cezasını, 1997 yılında KDP’li peşmergelerle silahlı çatışmaya girdiği gerekçesiyle bozdu

Paylaş

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın sınır ötesi operasyonun Barzani’yi de kapsayacağını açıklaması ile ilgili tartışmalar sürerken, Yargıtay 9. Ceza Dairesi, PKK’ye üye olmaktan ceza alan Abdulcebbar Güngen’in cezasını, 1997 yılında KDP’li peşmergelerle silahlı çatışmaya girdiği gerekçesiyle bozdu. Yargıtay, Genelkurmay Başkanlığı’nın 1997 yılında sınır ötesi operasyonda “peşmergelerden istifade edildi” şeklindeki bilgilendirmesini esas alarak Güngen’in “devletin egemenliği altında bulunan topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmaktan” ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılmasını istedi.
Önce 6 yıl hapis
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın “Sadece içeri girip PKK ile mi mücadele edeceğiz. Yoksa Barzani ile de ilgilenecek miyiz? Buna politik makamlar karar verir” şeklindeki açıklaması ve “Barzani haddini aştı” demeçlerinin yankıları sürerken, Yargıtay’dan dikkat çekici bir karar çıktı.
Yargıtay 9. Ceza Dairesi, PKK üyeliğinden ceza alan Abdulcebbar Güngen’in temyiz başvurusunu esastan bozdu. Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan yargılamada Güngen, Türkiye’de herhangi bir silahlı eylemi bulunmadığını, sadece 1997 yılında KDP peşmergeleri ile silahlı bir çatışmaya girdiğini ifade etti. Mahkeme bunun üzerine Türkiye sınırları içinde Türk Silahlı Kuvvetleri’ne yönelik herhangi bir silahlı eylemi tespit edilemeyen Güngen’i TCK 314/2 maddesi uyarınca örgüt üyeliğinden 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırmıştı.
Genelkurmay’ın yazısı
Dosyanın temyiz amacıyla gittiği Yargıtay 9. Ceza Dairesi, olayla ilgili Genelkurmay Başkanlığı’ndan bilgi talep etti. Genelkurmay’dan mahkemeye sunulan belgeler de “24 Eylül-24 Kasım 1997 tarihleri arasında Türk güvenlik güçleri tarafından Kuzey Irak’ta PKK örgütüne karşı Şafak Operasyonu düzenlenmiştir. Bu operasyonda zaman zaman KDP’ye ait peşmergelerden istifade edilmiştir” ifadeleri kullanıldı.
‘Peşmergeye kurşun sıkmaktan...’
Yargıtay 9. Ceza Dairesi Genelkurmay Başkanlığı’nın yazısını esas alarak Güngen’in örgüt üyeliğinden aldığı cezanın esastan bozulmasına karar verdi. Yargıtay Güngen’in örgütün amacı doğrultusunda “vahamet arz eden eylemlere” katıldığını belirterek, TCK’nin 302. maddesi uyarınca “Devletin topraklarının tamamını veya bir kısmını yabancı bir devletin egemenliği altına koymak, devletin birliğini bozmak, devletin egemenliği altında bulunan topraklardan bir kısmını devlet idaresinden ayırmak”tan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile cezalandırılmasını istedi.
Türkiye’nin Barzani’yi hedef alan sınır ötesi operasyonu tartıştığı şu günlerde, Yargıtay’ın peşmergeler ile çatışmaya giren PKK’liye en üst sınırdan ceza vermesini talep etmesi tartışmaları da beraberinde getirecek.
Yargıtay’ın kararının ardından Güngen’in yargılanmasına önümüzdeki günlerde Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde tekrardan başlanacak. (Diyarbakır/DİHA)
ABD Savunma Bakanı Gates: Türkiye kuvvet kullanmasın
ABD Savunma Bakanı Robert Gates, “Türk ordusu Kuzey Irak’ta kuvvet kullanmasın” dedi.
Gates, Singapur’da katıldığı güvenlik toplantısına ilişkin düzenlediği basın toplantısında, “Ayrılıkçı Kürtler konusunda Türkiye ile birlikte çalışmayı ve Türkiye’nin emniyetini muhafaza gayretlerini destekliyoruz. Ancak Türkiye’nin Kuzey Irak’a tek taraflı müdahalesi gerilimi artırır” diye konuştu.
“Türkiye’nin Kürt terörizmi hususunda hakiki kaygıları vardır. Türkiye ile bu sorunda Türkiye’nin kendi toprakları içinde denetimi sağlaması hususunda ortak çalışmalarımız sürmektedir” diyen Gates, “ABD’nin askeri çözüm dışındaki telkininin Ankara tarafından dikkate alınıp alınmadığının” sorulması üzerine, “Zannederim” cevabını verdi.
Gates, “Türk yetkilileriyle görüşmelerimiz devam ediyor ve özel temsilcimiz (emekli General Joseph Ralston) soruna derinden muhatap” dedi.(HABER MERKEZİ)
Veli Ay
ÖNCEKİ HABER

Kürt liderlerden ortak tavır:Sorunlar diyalogla çözülsün

SONRAKİ HABER

Keşan'da eğitime kar engeli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa