Bakanlık iş sözünü tutmadı

Tarımda iş görme kabiliyetini yükseltmek, tarım sektöründe hizmetlerde kalite ve istikrarı sağlamak amacıyla Bursa-Karacabey Tarım İşletmesinde geçen yaz 3 aylık bir eğitim gören 36 ziraat mühendisi kursu başarıyla tamamlamalarına rağmen bugüne kadar bir işe yerleşemediklerini belirtti


Tarımda iş görme kabiliyetini yükseltmek, tarım sektöründe hizmetlerde kalite ve istikrarı sağlamak amacıyla Bursa-Karacabey Tarım İşletmesinde geçen yaz 3 aylık bir eğitim gören 36 ziraat mühendisi kursu başarıyla tamamlamalarına rağmen bugüne kadar bir işe yerleşemediklerini belirtti. Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü (SYDGM), Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü (TİGEM), Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü (İŞKUR) işbirliğiyle Sertifikalı Tarım İşçileri Projesi (SETİP) geliştirildi. Proje kapsamında 3 Temmuz ile 8 Aralık 2006 tarihleri arasında kursiyerlere eğitim verildi. Kursun sonunda yapılan sınavda başarılı olanlara eğitim gördükleri alanlarda sertifikaları verildi.
Sertifikalı işçi mühendislerin TİGEM işletmelerinde çalıştırılacağı sözünün verildiğini hatırlatan Ziraat Mühendisi İsmet Toprak, Tarım Bakanı Mehdi Eker’in bizzat kursu ziyaret ederek bunu söylediğini aktardı. Bu sözün tutulmadığını anlatan Toprak, “3 ay boş yere kurs gördük” diye konuştu. (Şanlıurfa/DİHA)
www.evrensel.net