Fotoğraf: AA

Zoraki nikah kısa sürdü

Anavatan Partisi 9’uncu Olağan Kongresi’nden DP ile birleşme konusunda bir karar çıkmadı. Son anda yaşanan çatlak nedeniyle taraflar birbirlerini suçlarken ANAP’ın önemli isimleri birer birer istifa etmeye başladı


Anavatan Partisi 9’uncu Olağan Kongresi’nden DP ile birleşme konusunda bir karar çıkmadı. Son anda yaşanan çatlak nedeniyle taraflar birbirlerini suçlarken ANAP’ın önemli isimleri birer birer istifa etmeye başladı.
ANAP Genel Başkanı Erkan Mumcu, partisinin 9. Olağan Büyük Kongresi’nde dün yaptığı konuşmada, DP ile birleşmenin gerçekleşmeyeceğini belirterek, bundan sonraki süreçte ittifak çağrılarına açık olduklarını söyledi. Mumcu, Türkiye’nin önemli bir fırsatı kaçırdığını söyleyerek, ‘’Sayın Ağar ve benim Türkiye’ye özür borcumuz var’’ dedi. Mumcu, ‘’ANAVATAN şu andan itibaren müstakil olarak kendisi için ihtimalleri yeniden değerlendirmekte özgürdür” dedi.
Mumcu, Mesut Yılmaz’ın kendisiyle ilgili açıklamalarına karşılık bir soru üzerine verdiği yanıta da değinerek, ‘’Başta hak sahibi olmak üzere bu beyanımdan incinen herkesten özür diliyorum’’ dedi.
‘Suçlu Mumcu’
DP’nin GİK üyesi Emin Dinleten’e göre suçlu, 20 gündür susup, son anda konuşan ANAP lideri Erkan Mumcu. Dinleten, DP’nin üzerine düşen görevi yaptığını ancak ANAP’ın kongreye 6 saat kala “24 ilde ilk sıralar bizim”, “30 ilde ikinci sıralar bizim” pazarlığına girdiğini öne sürerek, “O zaman 20 gündür neden sustun? Son dakika gelip, ‘Bu sıraları istiyorum, bunlar olmazsa yokum’ demek doğru değil” dedi.
‘Tarihi fırsat kaçtı’
ANAP’ın Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) üyesi Yunus Yunusoğlu ise DP’nin protokolde yer alan “Eşit şartlarda bütünleşme” ilkesine aykırı hareket ettiğini ve ANAP’ı CHP’ye katılan YTP’nin durumuna düşürmeye kalktıklarını belirterek, “Merkez sağda birlik adına tarihi bir fırsat kaçtı. Bu durum her iki partiye de zarar verecek, oy kaybedeceğiz” dedi.
Adaylar da etkilendi
Yaşanan olumsuz gelişmeler, adayları da etkiledi. DP’de birleşmenin yarattığı sinerjiyle aktif siyasete İzmir listelerinden dönmeye hazırlanan Mehmet Ali Bayar ve Burhan Özfatura’nın adaylıklarını çekecekleri belirtildi. ‘Suçlu kim’ tartışmasının da yapıldığı iki partide, DP’liler ANAP’ın son dakika liste pazarlığına girdiğini, ANAP’lılar ise DP’nin protokole aykırı davrandığını öne sürüyor.
Kriz her iki partinin teşkilatlarına darbe vurdu. DP’de, birleşmenin yarattığı sinerjiyle aktif siyasete İzmir listelerinden dönmeye hazırlanan Mehmet Ali Bayar ve Burhan Özfatura’nın adaylıklarını çekecekleri konuşuluyor. Özfatura, karar vermediğini son dakikaya kadar bekleyeceğini söylerken, Bayar’ın, “Ancak birleşme olursa adayım” dediği öne sürüldü. Her iki parti kulislerinde birleşmeyi engelleyen suçlu aranıyor.
Çiller aradı iddiası
Bu arada kulislerde eski DYP Genel Başkanı Tansu Çiller’in, ANAP Genel Başkanı Erkan Mumcu’yu aradığı konuşuluyor. Çiller’in Mumcu’ya “düzgün bir siyaset izliyorsunuz. Ama merkez sağda birleşme önemli” dediği, Mumcu’nun da “birleşme konusunda samimi olduk hâlâ da samimiyiz” dediği kaydediliyor. (HABER MERKEZİ)
www.evrensel.net