Sezer: Bize kurşunlar düştü

Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Zeki Sezer, CHP listelerinden aday olacak DSP kökenli isimler konusunda çalışma yapmalarının doğru olmayacağını belirterek, “Temenniler var, seçime giren CHP. Onlar da sanırım gerekli değerlendirmeyi yapacaktır


Demokratik Sol Parti (DSP) Genel Başkanı Zeki Sezer, CHP listelerinden aday olacak DSP kökenli isimler konusunda çalışma yapmalarının doğru olmayacağını belirterek, “Temenniler var, seçime giren CHP. Onlar da sanırım gerekli değerlendirmeyi yapacaktır. Ama herhalde DSP’ye kurşunlar düşüyor” dedi.
Sezer, Kanal 7 televizyonunda katıldığı bir programda soruları yanıtladı. CHP-DSP işbirliği konusunda “Yapmamız gerekeni yaptık” diyen Sezer, milletvekilli aday listelerinin belli olacağını ifade ederek, DSP’nin seçime girmeyeceği için milletvekili sıralaması çalışması yapmalarının doğru olmadığını söyledi. “Temenniler var, seçime giren CHP. Onlar da sanırım gerekli değerlendirmeyi yapacaktır. Ama herhalde DSP’ye kurşunlar düşüyor. Sana sevdanın yolları, bana kurşunlar. Kayahan’ın şarkısı vardır ya, artık çok önemli değil. Türkiye için yeterli bir açılım sağladığımızı düşünüyorum. Türkiye’nin önünü açtığımızı düşünüyorum. Türkiye’de siyasetin sadece partisel, koltuksal hırslarla yapılmadığını gösterdik” diye konuşan Sezer, CHP ile ittifak değil işbirliği yaptıklarının altını çizdi.
Vatan görevi
“Bu ittifak değil, ittifaklar yasal olsaydı birçok sorun çok daha kolay çözülürdü. İttifaklar Batı ülkelerinde iyi işler yapıyor. Ama ne yazık ki, demokrasisi iyi işleyen batı ülkelerinde ittifaklar bir kurum olarak, yasal bir kurum olarak önemli şeyler yaparken, Türkiye’de ittifaklar yasak kılınmış. Türkiye’de kendini önde gören partiler başkalarına hayat hakkı tanımamanın kendileri açısından yeterli bir yol olarak görmüşler. Bugün ittifaklar yasak olmasaydı. İttifakla seçime gidilebilseydi siyasette normalleşme çok daha kolay sağlanabilirdi. Her parti kendi oyunu alırdı bir oy da boşa gitmemiş olurdu. Bunu yapamayınca DSP’ye vatan görevi düştü” diyen Sezer, ittifaklar konusunda CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’la mutabakata vardıklarını ve CHP’nin parlamentoda çoğunsluk olması durumunda ittifakların önünü açacak yasal düzenlemelerin yapılacağını söyledi.
İşbirliği sürecini tüm örgütleriyle paylaşarak yürüttüklerinin altını çizen Sezer, “Farklı görüşleri olan vardı. Farklı görüşlerimiz olabilir belli konularla ilgili olarak. O görüşleri özgürce tartışırız. Örgütümüzün bir taraftan burukluğu olsa da bir vatan görevi yaptığımızın bilinci ile bu işi sahiplendiğini biliyorum” dedi. (HABER MERKEZİ)
www.evrensel.net